دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۹۰/۰۷/۰۳  ۱۰:۱۴

امضاي تفاهم‌نامه بين دانشگاه شريف و شهرداري تهران؛


نخستين مركز دفن ايمن پسماندهاي شيميايي خطرناك احداث مي‌شود
دانشگاه صنعتي شريف و شهرداري تهران تفاهم‌نامه‌اي در راستاي احداث نخستين مركز دفن ايمن پسماندهاي شيميايي خطرناك امضا كردند.
به گزارش خبرنگار نشریه شریف در تفاهم نامه‌اي كه بين دكتر تجريشي، معاون پژوهشي دانشگاه و مهندس حيدرزاده، رئيس ستاد توسعه پايدار شهرداري تهران به امضا رسيد، مقرر شد تا نخستين مركز دفن ايمن پسماندهاي شيميايي خطرناك در تجمع پردازش پسماند آرادكوه احداث شود.

بر اساس اين گزارش، مطالعات و آزمايشات اين اقدام در دانشكده شيمي دانشگاه صنعتي شريف انجام گرفته و اقدامات لازم براي راه اندازي اين مركز از همین هفته آغاز مي‌شود.

با امضا این تفاهم‌نامه که در مرحله اول با هدف جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از پسماندهای شیمیایی خطرناک آزمایشگاه‌های آموزشی دانشگاه-ها امضا شده است، به زودی کار ساخت اولین مرکز دفن زباله ویژه شیمیایی آغاز خواهد شد.
به گفته دکتر پورجوادی، رئیس دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شریف، سالانه تنها در 25 آزمایشگاه دانشکده شیمی 9 تن پسماند شیمیایی خطرناک تولید می‌شود که این رقم در سطح کلیه مراکز آموزشی شهر تهران سالانه به چند صد تن می‌رسد. این پسماندها که شامل مایعات خطرناک و سمی مثل حلال-ها، هالوژن‌ها و جامدات خطرناکی مانند فلزات سنگین می‌شوند در حال حاضر یا وارد سیستم فاضلاب شهری شده و یا همراه با زباله‌های عادی شهری دفن می-شوند که این شیوه دفن آسیب‌های جدی به آب و خاک شهر تهران وارد می‌آورد.
وی افزود: با احداث این مرکز می‌توان پسماندهایی مانند حلال‌ها را که حدود 30 درصد این‌گونه پسماندها را تشکیل می‌دهند بازیافت کرده و فلزات سنگین و سایر پسماندهای جامد را به صورت ایمن سوزاند یا در محیط‌های ایزوله دفن کرد.
همچنین در این مراسم حیدر زاده، ریاست ستاد توسعه پایدار شهرداری تهران، از احداث چهار نیروگاه تولید برق از زباله تا سال 91 خبر داد.

 

 

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran