دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۹۰/۰۴/۲۲  ۱۳:۱۱

طراحی و پیاده‌سازی سامانه یکپارچه مدیریت نشریات علمی با نام "سیناوب"

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شریف، سامانه یکپارچه مدیریت نشریات علمی با نام "سیناوب" در دانشگاه صنعتی شریف طراحی و پیاده‌سازی شد.
این سامانه تمامی فرآیندهای لازم برای دریافت، ارزیابی و انتشار اینترنتی مقاله‌های علمی را اجرا می‌کند. فرآیندهای پیچیده‌ی اجرایی یکی از عوامل اصلی کاهش سرعت انتشار نشریه‌های علمی است که با استفاده از این سامانه به حداقل می‌رسد.
سامانه یکپارچه‌ی مدیریت نشریات علمی (سیناوب) می‌تواند مقاله‌های علمی نگاشته شده را در قالبی استاندارد دریافت کرده و پس از ارزیابی اولیه وارد مراحل داوری و ویرایش کند.  مقاله بعد از ورود به سامانه توسط هیئت تحریریه نشریه بازبینی شده، از طریق سامانه به داور یا داوران مقاله ارسال می‌شود. داور نشریه هم می‌تواند در فرصت تعیین شده نظر خود را در قالبی استاندارد پیرامون علمی بودن مقاله درج کند. در صورت تأیید داوران، مقاله به مراحل بعدی ارسال و در غیر این صورت برای انجام تغییرات پیشنهادی به نویسنده برگردانده می‌شود. تمامی این فرآیندها از درون صفحه‌های اختصاصی مدیریت سامانه قابل انجام است.
این سامانه نسبت به مشابه‌های خارجی خود از امتیازها و برتری‌های ویژه‌ای برخوردار است. سامانه همخوانی‌های کاملی با نیازهای خاص صفحات فارسی زبان دارد و افزون بر آن برای نشریاتی که به صورت دوزبانه یا به زبان انگلیسی منتشر می‌شوند هم به صورت دو زبانه طراحی شده است. همچنین نسخه نهایی نشریه از طریق سامانه برای چاپخانه ارسال می‌شود.
مزیت دیگر این سامانه را باید در امکان ارسال خروجی برای موتورهای جست‌وجوی علمی و پایگاه‌های اطلاعات علمی (همچون پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، PubMed، MedLine، و  پژوهشیار گوگل) دانست.
مراجعه‌کنندگان به پایگاه‌های ساخته شده با استفاده از این سامانه می‌توانند یک صفحه شخصی برای خود ساخته و مطالب مورد نیاز خود را در آنجا گردآوری و مدیریت کنند. در مراجعه‌های بعدی ایشان به رکوردهای ذخیره شده‌ی قبلی دسترسی دارند.   
هم اکنون از این سامانه برای مدیریت  نشریات علمی دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه تربیت معلم، دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه صنعتی شاهرود، برخی نشریات دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه اصفهان و نیز تعدادی از نشریات مؤسسات و انجمن‌های علمی استفاده می‌شود. 
این سامانه در مرکز رشد فن‌آوری‌های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف  توسط شرکت شریف پردازشگر دانش طراحی و پیاده‌سازی شده است. این شرکت‌ در حوزه سامانه‌های مدیریت اطلاعات علمی و سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی مبتنی بر وب به فعالیت مشغول است و تجربه‌های موفقی هم در حوزه طراحی و اجرای نرم‌افزارهای خدمات ارزش افزوده تلفن همراه دارد.
برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه sinaweb.net مراجعه کرده یا با آدرس info@sinaweb.net مکاتبه کنید.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran