دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۹۰/۰۴/۱۲  ۱۱:۱۸

مسابقه هک و نفوذ در فضای مجازی برگزار شد

مسابقه هک و نفوذ از مجموعه رقابت‌های نفوذ و دفاع در فضای مجازی در دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید. در این مسابقه هجده تیم در حوزه‌های مختلف امنیتی به رقابت با یکدیگر پرداختند. مسابقه از ساعت ۹ سه‌شنبه ۷ تیر آغاز گردید و تا ساعت ۱۸ ادامه یافت.
هدف اصلی از برگزاری مسابقه، فراهم ساختن یک فضای رقابتی سالم به منظور ایجاد انگیزه و ارتقای دانش فنی متخصصان این حوزه و ایجاد علاقه‌مندی در دانشجویان و پژوهشگران بود. این مسابقه در دو مرحله برگزار گردید که مرحله اول با شرکت ۴۹ تیم در تاریخ ۵ خرداد ۱۳۹۰ برگزار گردید که در نتیجه آن، ۱۸ تیم برای مرحله پایانی انتخاب گردیدند.
حوزه‌های مورد نظر در این رقابت عبارت بودند از:

  • سوالات عمومی در حوزه امنیت، ۱۰ سوال
  • رمزنگاری، ۲ سوال
  • اکسپلویت‏‌نویسی، ۲ سوال
  • حملات تحت وب، ۱۰ سوال
  • پنهان‏‌نگاری اطلاعات، ۳ سوال
  • فارنزیک و مهندسی معکوس، ۳ سوال
نحوه برگزاری مسابقه بدین صورت بود که تیم‌های شرکت‌کننده، هریک از سوالات طرح‌شده را حل نموده و یک کلید را به عنوان پاسخ ارایه می‌دادند. ارایه این کلید به سیستم امتیازدهی منجر به تعلق امتیاز آن سوال به تیم پاسخگو می‌گردید. به علاوه زمان پاسخگویی به سوالات نیز در امتیاز کسب‌شده برای این سوال مؤثر بوده و سه تیم اول پاسخگو به هر سوال امتیازات اضافی دریافت می‌کردند.
دسترسی کلیه شرکت‌کنندگان به تلفن همراه به طور کلی ممنوع و دسترسی به اینترنت، به جز سایت‌های ارتباطی و اجتماعی، در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفته بود. تیم نظارت بر مسابقات نیز بر مراحل مختلف و فعالیت تیم‌ها، اعم از سایت‌های مورد بازدید، نحوه پاسخگویی به سؤالات، و ... نظارت داشت تا هرگونه تقلب یا فعالیت مخرب احتمالی شناسایی گردد.
در روز دوم از مجموعه رقابت‌های نفوذ و دفاع در فضای مجازی به ارایه روش‌های نوین و خلاقانه در نفوذ و دفاع اختصاص داشت. در این بخش ۱۵ ارائه به دبیرخانه ارسال گردیده بود كه ۶ ارائه به عنوان ارائه برتر این دوره از مسابقات برگزیده شدند.
محور سوم این رقابت‌ها به پوستر‌ها و كاریكاتورهای ترویجی اختصاص داشت . درمجموع ۱۵ پوستر به دبیرخانه رقابت‌ها ارسال شده بود كه از این میان دو پوستر به عنوان پوسترهای برتر توسط شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان انتخاب گردید.
خاطرنشان می‌شود، در مراسم اختتامیه این مسابقات كه با حضور ریاست دانشگاه، دیگر مسئولین دانشگاه و متخصصین این حوزه برگزار گردید، از سه تیم در بخش هك و نفوذ، دو ارائه برتر و دو پوستر منتخب با اهدای تندیس، لوح تقدیر و هدایای ریالی تقدیر شد.
علاقه‌مندان جهت كسب اطلاعات بیشتر می توانند به وب سایت مركز آپای شریف مراجعه نمایند.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran