دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۹۰/۰۴/۰۵  ۱۲:۵۴

افتتاح پژوهشکده زیست فناوری و محیط زیست در دانشگاه صنعتی شریف

پژوهشكده‌ی زیست فناوری و محیط زیست با حضور مهندس محمدی‌زاده، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست، دكتر فاطمه آجرلو، نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی، دکتر روستاآزاد ریاست دانشگاه و جمعی از مسئولین دانشگاه افتتاح شد. بنابر این گزارش، دانشگاه صنعتی شریف به منظور رشد و ارتقای فعالیت‌های مرتبط و در راستای اهداف كلان زیست محیطی، مبادرت به تأسیس پژوهشكده‌ی زیست فناوری و محیط زیست کرده است.
از اهداف این پژوهشکده می‌توان به برنامه‌ریزی به منظور تحقق اهداف اسناد بالادستی توسعه‌ی كشور با رعایت معیارهای زیست محیطی، استفاده هر چه بیشتر از توانایی پژوهشی اعضای هیئت علمی موجود در دانشگاه برای توسعه زیست فناوری و محیط زیست، تقویت قطب علمی زیست فناوری و محیط زیست و گسترش پژوهش‌های گروهی و بین رشته‌ای، ایجاد بانك سلولی و ذخایر ژنتیكی كشور، استفاده از روش‌های زیستی به منظور رفع آلودگی‌های زیست محیطی، ایجاد زمینه ارتباط با مراکز علمی ملی و بین‌المللی، کمک به بهبود وضعیت سلامت و بهداشت جامعه، تولید علم و ثبت اختراع و ... اشاره کرد.
این پژوهشکده شامل ۳ مركز پژوهشی فعال در حوزه محیط زیست و ۵ دانشكده‌ی كاملاً فعال و مرتبط در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و خدماتی محیط زیست می‌باشد.
همچنین حدود ۵۴ عضو هیئت علمی این دانشگاه به صورت فعال در زمینه‌های مختلف محیط زیست و زیست فناوری، در این پژوهشکده، فعالیت پژوهشی انجام می‌دهند.
این پژوهشکده شامل هشت گروه پژوهشی می‌باشد که در حوزه‌های مختلف زیست محیطی و فناوری مشغول به فعالیت می‌باشند. این گروه‌ها عبارتند از:

  • گروه پژوهشی آب و فاضلاب
  • گروه پژوهشی هوا
  • گروه پژوهشی خاک
  • گروه پژوهشی توسعه پایدار
  • گروه پژوهشی مواد و انرژی
  • گروه پژوهشی زیست فناوری غذایی
  • گروه پژوهشی زیست فناوری نفت و معدن
  • گروه پژوهشی نانو زیست فناوری

امضای دو تفاهم‌نامه در حاشیه مراسم افتتاح پژوهشکده زیست فناوری و محیط زیست

همچنین در مراسم افتتاح پژوهشكده‌ی زیست فناوری و محیط زیست، تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست و دانشگاه شریف به منظور افزایش همكاری بینابین و برای بهره‌مندی و استفاده متقابل از توانمندی‌های علمی و تخصصی به امضا رسید.
به گزارش خبرنگار نشریه شریف، همكاری سازمان و دانشگاه در تعریف و اجرای طرح‌های پژوهشی مشترك، همكاری سازمان و دانشگاه در زمینه توسعه فناوری‌های نوین، همكاری سازمان و دانشگاه در خصوص تدوین، بازبینی و به‌روز رسانی استانداردهای زیست محیطی كشور، همكاری دو طرف در برگزاری دوره‌های آموزشی و تخصصی و همكاری و ارایه خدمات مشاوره‌ای از طرف سازمان و دانشگاه در خصوص تاسیس و راه‌اندازی مراكز آموزشی و پژوهشی مورد نیاز از جمله زمینه‌های همكاری تعیین شده در این تفاهم‌نامه است.
همچنین دانشگاه صنعتی شریف در این تفاهم‌نامه متعهد می‌شود كه امكانات و ظرفیت‌های پرسنلی، تجهیزاتی و آزمایشگاهی خود را در راستای فعالیت‌های مشترك با سازمان به كار گیرد و سازمان نیز متعهد می‌شود، همكاری و حمایت لازم را در زمینه پژوهشی و آموزشی پژوهشكده‌ها و مراكز پژوهشی مبذول نماید.
خاطرنشان می‌شود، مدت اعتبار این تفاهم‌نامه از تاریخ امضا به مدت ۵ سال تعیین شده و لغو و یا تمدید این تفاهم‌نامه تا سه ماه پس از درخواست كتبی یكی از طرفین با ذكر دلایل امكان‌پذیر است.
لازم به ذكر است، دانشگاه تفاهم‌نامه دیگری را با دكتر فاطمه آجرلو به نمایندگی از استانداری البرز و استقرار سایت پژوهش‌های زیست محیطی در محل استان البرز به امضا رساند.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran