دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۹۰/۰۳/۲۳  ۱۱:۳۲

روشی جدید برای ساخت لوله‌ها و سیلندرهای جدار نازك كامپوزیتی و چند لایه با ساختار نانومتری

مهندس محمدصادق محبی با راهنمایی دکتر عباس اكبرزاده دانشیار دانشكده مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی شریف موفق به ارایه روش جدیدی برای ساخت لوله‌ها و سیلندرهای جدار نازك كامپوزیتی و چند لایه به نام «اتصال چرخشی» (SB) شده‌اند. در این روش که برای اولین بار در جهان ارائه و اجرا شده است، كاهش ضخامت جداره لوله‌های فلزی پس از عملیات سطحی باعث اتصال آنها و تولید لوله‌ای كامپوزیتی و دوفلزی می‌شود. در ابتدا و در مقیاس آزمایشگاهی، روش مذكور برای اتصال Al/Al و سپس Cu/Al با موفقیت اعمال شد.
در ادامه این پژوهش، فرآیندی جدید برای اعمال تغییر شکل پلاستیکی شدید (SPD) به لوله‌ها و سیلندرهای فلزی ارائه شد. روش SPD ارائه شده در این طرح در واقع اعمال چندین سیکل از فرآیند اتصال چرخشی و اعمال کرنش پلاستیکی شدید از این طریق برای دستیابی به لوله‌ای با ساختار لایه‌ای، اندازه دانه نانومتری و نسبت استحکام به وزن بسیار بالا می‌باشد. این روش که «اتصال چرخشی انباشتی» (ASB) نامیده شده است، تا ۴ سیکل روی لوله‌های آلومینیومی اعمال شده و قابلیت آن در افزایش استحکام و اصلاح ریزساختار نشان داده شد.
محققین این پژوهش، علاوه بر ارائه ایده و اجرای عملی طرح در مقیاس آزمایشگاهی، مدل‌هایی تحلیلی و عددی برای محاسبه تاریخچه کرنش و نرخ کرنش و محاسبه پارامتر زنر-هولمان و همچنین پیش‌بینی استحکام اتصال در فرآیندهای اتصال چرخشی و اتصال چرخشی انباشتی ارائه کرده‌اند. بر مبنای این مدل‌ها نشان داده شده است که در فرآیند اتصال چرخشی انباشتی امکان اعمال بزرگ‌ترین مقادیر پارامتر زنر-هولمان در میان سایر فرآیند‌های SPD وجود داشته و در نتیجه بیشترین پتانسیل ریزدانگی و اصلاح ریزساختار از این طریق ممکن است.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran