دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۹۰/۰۳/۱۷  ۱۴:۴۲

ارایه نرم‌افزار مدل‌سازی رفتار مکانیکی نانوساختارها

دکتر رضا نقدآبادی محقق دانشکده مهندسی مکانیک و پژوهشکده علوم و فناوری نانو موفق به ارایه نرم‌افزار مدل‌سازی رفتار مکانیکی نانو ساختارها شد.
همان‌طور که می‌دانید، مدل‌سازی رفتار مکانیکی نانو ساختارها در دهه اخیر مورد توجه فراوان قرار گرفته است. دقیق‌ترین روش در مدل‌سازی رفتار مکانیکی این دسته از مواد، مدل‌سازی اتمی می‌باشد که از معروف‌ترین روش‌های این دسته از مدل‌سازی می توان شبیه‌سازی دینامیک مولکولی (MD) و مکانیک مولکولی (MM) را نام برد. علی‌رغم دقت بالای روش‌های ذکر شده به دلیل ماهیت اتمی آن‌ها که بر مبنای پیوندها و برهم‌کنش‌های بین اتمی در مواد نانو ساختار می‌باشد، استفاده از آن‌ها در حل مسائل واقعی به‌دلیل محدودیت طولی و زمانی موجود در آن‌ها با مشکل مواجه می‌شود.
نرم‌افزار ارایه شده با برقراری ارتباط بین مکانیک سازه و مکانیک مولکولی با کاهش هزینه محاسباتی و روش‌های فوق‌العاده دقیق، توانایی ارایه جواب‌هایی با دقت قابل قبول را دارد. با این نرم‌افزار می توان رفتار مکانیکی نانو ساختارها در بارگذاری‌ها و محاسبه پارامترهای مکانیکی متداول نانو ساختارها مانند خمش، پیچش، کشش و فشار را بررسی نمود.
نانو ساختارهای قابل بررسی در این نگارش شامل نانولوله‌های کربنی تک جداره و چند جداره و فولرن‌ها هستند و در نگارش‌های آتی ساختارهای مورد بررسی افزایش خواهند یافت.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran