دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۹۰/۰۳/۰۸  ۱۱:۲۹

دانشگاه شریف پرچم‌دار توجه به محیط زیست در ایران

اولین همایش فناوری‌های پالایش در محیط زیست با حضور دکتر روستا آزاد، مهندس محمد جواد محمدی‌زاده معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و بسیاری از کارشناسان، اساتید و دانشجویان در روز چهارشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۰ در دانشگاه صنعتی شریف افتتاح گردید.
دکتر روستا آزاد رییس این همایش در مراسم افتتاحیه این همایش گفت: خوشبختانه امروزه به بحث محیط زیست بسیار اهمیت داده می‌شود و بر خلاف گذشته که رشد و توسعه صنعتی مد نظر بود، اکنون برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای با توجه به مسائل محیط زیستی انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه شریف پرچم‌دار توجه به محیط زیست در ایران است تصریح کرد؛ دانشگاه صنعتی شریف از اولین مراکزی است که مسائل و خطرات آلودگی‌های محیط زیست را دیده و تذکر داده است.
روستا آزاد به ظرفیت‌های بالای دانشگاه شریف اشاره کرد و گفت: دانشگاه شریف همیشه در خصوص مسائل علمی تعاملات خوبی با مراکز و سازمان‌های دولتی داشته است، البته از تمام ظرفیت‌های موجود در دانشگاه استفاده نشده است و امید است که در آینده از تمامی این ظرفیت‌ها در پیشبرد اهداف کشور به خوبی استفاده شود.
دکتر روستا آزاد در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد؛ وظیفه دانشگاه آینده‌نگری است و باید مشکلات و معضلات را قبل از اینکه دیگران مشاهده کنند، ببیند، هشدار بدهد و در جهت رفع آن بکوشد.
رئیس همایش با انتقاد از توسعه‌های صنعتی مخرب گفت: در هر توسعه و پیشرفتی که در کشور صورت می‌گیرد باید به پیوست‌های فرهنگی و مسایل زیست محیطی نیز اهمیت داده شود.
روستا آزاد یکی از ملاحظات برنامه راهبردی دانشگاه را پرداختن به رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه عنوان کرد و در این خصوص گفت: ما در برنامه راهبری و سند چشم انداز دانشگاه در حال بررسی هستیم تا رشته‌های علوم انسانی مانند: جامعه شناسی، روان شناسی و ... را نیز در این دانشگاه ایجاد کنیم.
ریاست دانشگاه در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد، در این همایش راه‌های دانش‌بنیان زیست محیطی و مسائل پیرامون آن مورد بررسی قرار گیرد و در پایان دستاوردهای خوبی از این همایش حاصل شود.
در ادامه دکتر حمید رضا کریمی‌نیا دبیر همایش به برخی از محورها و اهداف همایش از جمله توسعه فرهنگ و دانش فنی مربوط به فناوری پالایش در محیط زیست، آموزش مؤثر و اقتصادی روش‌های طراحی مناسب پالایش محیط زیست، تبادل تجارب در بخش‌های صنعتی و دانشگاهی، فن‌آوری‌های پالایش در محیط زیست (آب، خاک و هوا)، مدل‌سازی روش‌های پالایش محیط زیست اشاره کرد.
دکتر کریمی‌نیا به کارگاه‌های آموزشی که در حاشیه این همایش برگزار شده است اشاره کرد و در پایان از انجمن مهندسی شیمی ایران، کمیته برگزاری همایش، گروه محیط زیست دانشکده مهندسی شیمی و نفت و گروه دانشجویی کیمیا تشکر کرد.
همچنین مهندس محمدی‌زاده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن ابراز خوشحالی از توجه دانشگاه شریف به موضوع آلودگی محیط زیست گفت: دانشگاه شریف که یکی از دانشگاه‌های برجسته و ممتاز کشور است و همیشه در حوزه پژوهشی و کاربردی موفق بوده است، بسیار خوشحالم که امروز که در خصوص مسایل زیست محیطی آغاز به فعالیت کرده و با تکیه بر ظرفیت‌های علمی بالای خود، اقدام به حل این مشکلات کرده است.
وی در ادامه با اشاره به این موضوع که بحث آلودگی‌های محیط زیست یک بحث فانتزی و جانبی نیست افزود: همان‌طور که می دانید بقای بشر در کره‌ی زمین بستگی به حفاظت از محیط زیست دارد و امیدوارم که با استفاده از دانش کارشناسان خبره و آگاه بتوانیم این معضل را حل کنیم.
مهندس محمدی‌زاده خاطر نشان کرد که؛ محیط زیست حد و مرز نمی‌شناسد و کره زمین در این خصوص یک هویت واحد دارد و همه دنیا باید جهت کاهش و رفع این مشکلات اقدام کنند.
ایشان با اشاره به حرکت رو به توسعه صنعتی ایران در ۱۰۰ سال گذشته گفت:
متأسفانه در دنیا از ۳۰۰ سال گذشته و در ایران از ۱۰۰ سال گذشته به جهت پیشرفت‌های صنعتی و اهتمام به این موضوع محیط زیست به شدت آسیب دیده است و باعث ایجاد نابسامانی‌هایی در محیط زیست شده است.
وی موضوع پایداری در محیط زیست را یکی از دغدغه‌های مطرح شده در ساختمان مدیریتی کشور دانست و در این خصوص گفت: خوشبختانه با تدابیری که اندیشیده شده است در آینده توازنی در خصوص رشد صنعتی کشور و کم شدن آلودگی‌های محیط زیست خواهیم داشت.
مهندس محمدی‌زاده با اشاره به برنامه پنجم توسعه کشور گفت: خوشبختانه بایدها و نبایدهایی در این برنامه مشخص شده است، برنامه‌های راهبردی به استان‌ها ارایه شده است و کارهای مهمی در خصوص نظام ارزیابی راهبردی در محیط زیست در تمام موارد صورت پذیرفته است.
ایشان تصریح کرد، برای اولین بار در کشور، تمامی دستگاه‌ها مکلف شده‌اند موضوع پالایش را رعایت کنند و با مدیریت درست ساز و کارهای اندیشیده شده و با تکیه به ظرفیت‌های موجود توسعه متوازنی داشته باشیم.
وی افزود: در برنامه چشم انداز ایران در ۱۴۰۴ بهره‌مندی از محیط زیست سالم از برنامه‌های مهمی است که مورد تأکید قرار گرفته است و تلاشمان این است که با استفاده از بخش غیر دولتی، هر دستگاهی با خوداظهاری به حل این معضل کمک کند.
مهندس محمدی‌زاده در پایان آمادگی خود و مسوولین را جهت استفاده از نظرات اساتید و کارشناسان دانشگاه صنعتی شریف جهت رفع ایرادهای موجود در برنامه راهبردی و اجرائی نمودن آن اعلام کرد.
خاطرنشان می‌شود، در این همایش؛ ۱۸۰ مقاله به دبیرخانه ارسال گردیده بود که ۳۳ مقاله جهت ارایه شفاهی در خصوص توسعه پایدار، آلودگی هوا، آلودگی خاک و آلودگی آب انتخاب شدند و ۶۵ مقاله نیز در قالب پوستر ارایه شد. لازم به ذکر است، تعدادی از کارگاه‌های آموزشی در روز ۳ خرداد ماه برگزار گردید. مراسم اختتامیه روز پنجشنبه ۵ خرداد برگزار شد و اعلام گردید که دومین همایش فناوری‌های پالایش در محیط زیست در اسفند ماه ۱۳۹۱ در دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran