دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۹۰/۰۳/۰۱  ۱۱:۵۶

تولید نانو ذرات مغناطیسی پوشش داده شده با پلی‌استر غیراشباع در دانشکده مهندسی و علم مواد

دکتر عبدالرضا سیم‌چی با همکاری دکتر مرتضی محمودی و دکتر محمد ایمانی موفق به تولید نانو ذرات مغناطیسی پوشش داده شده با پلی استر غیر‌اشباع برای کاربردهای بیولوژیکی شد.
این نانو ذرات اکسید آهن با استفاده از پلی‌استرهای نوینی از خانواده پلی‌اتیلن گلیکول موسوم به پلی‌اتیلن گلیکول فومارات (PEGF) تولید شده که قابلیت شبکه‌ای شدن و ایجاد پوشش بر سطح نانو ذرات را دارد. ایجاد این پوشش پلیمری سبب به تعویق افتادن فرآیند حذف شده و سینیک ایجاد رادیکال آزاد را کنترل و از سوی دیگر به پایداری شیمیایی نانو ذرات کمک می‌کند. براساس نتایج آزمایشگاهی، این پوشش به دلیل عامل‌دار بودن امکان کاربرد در رهایش کنترل‌شده داروها و مواد زیستی را داشته و می تواند اثر رهایش انفجاری اولیه را تا حد زیادی کنترل کند. شرکت‌های زیادی در سطح جهان، نانو ذرات آهن را به مرحله تجاری رسانده‌اند اما مواردی مانند مغناطیس پائین نانو ذرات، سنتز نانو ذرات با اندازه خاص و توزیع باریک، نیاز به پلیمرهای جدید با ماندگاری بالا بر سطح نانو ذرات جهت افزایش زیست سازگاری، کنترل رهایش انفجاری دارو، بررسی الگوی توزیع زیستی نانو ذرات و کنترل اثرهای مخرب بر چرخه سلولی به عنوان مشکل اصلی در راه تجاری‌سازی و تأیید توسط FDA باقی مانده است.
نانو ذرات تولید شده بخشی از مشکلات عنوان شده را مرتفع و راهی به سوی بومی‌شدن این صنعت در داخل کشور برای استفاده در تشخیص و درمان بیماری‌های صعب العلاج فراهم می‌نماید. این دستاورد منجر به کسب رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی یازدهمین جشنواره جوان خوارزمی گردیده و نتایج آن به صورت ۱۴ مقاله ISI، یک ثبت اختراع داخلی، یک ثبت اختراع بین‌المللی و چندین ارائه در کنفرانس‌های داخلی و بین‌المللی منتشر شده است.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran