دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۹۰/۰۳/۰۱  ۱۰:۵۴

طراحی و ساخت موتور و ژنراتورهای PMSM توسط محققان مرکز رشد دانشگاه

موتور و ژنراتورهای PMSM به عنوان نسل جدید و به‌روز شده موتور و ژنراتور در دنیای امروزی شناخته می‌شوند. این نوع موتور و ژنراتور از نظر بازده دارای برتری بی‌قید و شرط نسبت به دیگر انواع موتور و ژنراتور می‌باشد. بازده بالای ۹۰ درصد (و گاهی اوقات تا ۹۵ درصد) و عدم نیاز به تعمیر و نگهداری در عمر کاری، از ویژگی‌های بارز این نوع موتور و ژنراتور است.
امروزه این نوع موتور و ژنراتور، توسط چند شرکت محدود غربی تولید شده و کاربرد آن در حال گسترش است. شركت لیان پیشرو خلیج فارس یكی از واحدهای فناور مستقر در مركز رشد دانشگاه صنعتی شریف از سال ۱۳۸۴ تاکنون از این نوع موتور استفاده نموده و کاربرد آن را در صنایع مختلف رواج داده است. از سال ۱۳۸۸ شركت لیان با مشکل تأمین قطعه خارجی به دلیل تحریم مواجه شد که در یک طرح پژوهشی، اقدام به طراحی و ساخت یک نمونه از این نوع موتور نمود. این طرح پژوهشی بدون هیچ‌گونه حمایتی از جانب ارگان‌های خاص با موفقیت در سال ۱۳۸۹ به اتمام رسید و نمونه تولید شده با نمونه خارجی، مشابه و در پاره‌ای موارد برتر است.
با اتمام این طرح پژوهشی، کشور ایران به جمع پنج کشور دارای دانش فنی تولید این نوع ماشین الکتریکی وارد شده و امکان ارتقای موتور و ژنراتورهای معمولی کم بازده با نوع جدید و پربازده فراهم خواهد شد.
این طرح توسط آقای مهندس هادی فیوض و همکاران وی جواد شیخی آهنگر کلایی، عبدالله لبانی مطلق و حامد شاهرخی بررسی و تولید شده است.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran