دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۹۰/۰۲/۱۹  ۱۴:۵۲

تایید و انتشار مجله علمی ساینتیا ایرانیکا در انتشارات الزویر

مجله علمی دانشگاه صنعتی شریف با نام «ساینتیا ایرانیکا» (Scientia Iranica) از سوی یکی از معتبرترین ناشران علمی بین‌المللی (انتشارات الزویر) برای اولین بار در جهان اسلام تایید و انتشار می‌یابد.
دکتر روستا آزاد رییس دانشگاه صنعتی شریف در نشست خبری­ که در تاریخ ۱۸ اردیبهشت برگزار گردید با انتشار این خبر که مجله علمی دانشگاه صنعتی شریف از سوی یکی از معتبرترین ناشران علمی بین‌المللی به چاپ می­رسد اظهار کرد: مجله ساینتیا ایرانیکا از وزن و اعتبار بالایی برخوردار است به­‌طوری­که از سوی معتبرترین ناشران بین­‌المللی به چاپ می­‌رسد.
وی با اشاره به اینکه سهم محققان ایرانی در تولید علم دنیا در اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ ساله فراوان بوده است افزود: در این حوزه رسالتی برای دانشگاه تعریف شده است که همان سمبل احساس مسئولیت در این زمینه و انتشار مجله ساینتیا ایرانیکا بوده است.
وی همچنین در ارتباط با رسالت انتشار مطالب فارسی در حوزه فارسی‌زبانان افزود: انتشار مطالب علمی در بین کشورهای فارسی زبان یکی دیگر از وظایف دانشگاه­‌ها است که دانشگاه شریف با انتشار مجله فارسی زبان شریف آن را به عرصه ظهور رسانیده است و مجله شریف و ساینتیا ایرانیکا جزو مجلات علمی، پژوهشی دانشگاه شریف محسوب می­‌شوند.
رییس دانشگاه صنعتی شریف در ارتباط با وظایف دانشگاه­‌ها در حوزه­‌های ترویجی علم نیز خاطرنشان کرد: فعالیت در حوزه ترویج علم نیز از دیگر وظایف دانشگاه­‌ها است که دانشگاه صنعتی شریف این وظیفه را به انجام رسانیده و در بهار امسال مجله علمی ترویجی خود را به همراه دو مجله دیگر به چاپ می­‌رساند.
در ادامه این نشست دکتر وفایی سردبیر نشریه علمی ساینتیا ایرانیکا اظهار داشته نشریه علمی قلب تپنده هر مؤسسه علمی است.
وی تشریح کرد که مجله ساینتیا ایرانیکا را پشتوانه دانشمندان کشور به خصوص دانشگاه شریف و همچنین دانشجویان دکترای آن برخوردار است.
سردبیر مجله ساینتیا ایرانیکا در خصوص انتشار آن از سوی انتشارات الزویر افزود: حدود ۲ سال است که این مجله بررسی می­‌شد و حدود چند ماه پیش از سوی این انتشارات تصویب شد. همچنین در ۲-۳ سال اخیر برای مقالات ما در مجلات گوناگون تبعیض قائل می­‌شدند ولی با معتبر شدن این مجله مشکلات دانشمندان ما تا حدودی برطرف گردید.
وی اضافه کرد: از چند هفته پیش تا کنون ۴۵ مقاله دریافت کرده­‌ایم که نسبت به گذشته ۵۲ درصد افزایش یافته است و لازم به ذکر است که این مجله را مشتریان بین‌المللی قبل از این خریدار بودند ولی با مدیریت خوب رئیس فعلی دانشگاه و همچنین دکتر سهراب‌پور این مجله به فروش نرسید و اکنون همه حقوق مادی و معنوی این مجله از آن دانشگاه شریف می­‌باشد.
وی با بیان این خبر که بعد از ارسال و قبولی مقالات به صورت Online در اختیار دانشمندان دنیا قرار می­‌گیرد اظهار امیدواری کرد که افرادی که مقالات خود را برای این مجله می­‌فرستند در نوبت­‌های طولانی قرار نخواهند گرفت.
در پایان دکتر روستا آزاد خاطرنشان کرد علم در ایران از رشد مطلوبی برخوردار است و باید توجه داشت که علی‌رغم تحریم­‌های موجود، دانشمندان ما به چنین توفیقاتی دست یافته­‌اند به حدی که کشورهای دیگر دنیا نظیر ژاپن، چین، سنگاپور، نیوزیلند و ... ابراز اشتیاق برای تعامل هرچه بیشتر با دانشمندان ایرانی نموده­‌اند و حتی مقامات، سفرا و تیم علمی خود را فرستاده­‌اند.
وی در ادامه افزود بنا داریم شعبه بین‌المللی دیگری نیز در حوالی پارک چیتگر بنا کنیم که صرفاً در این شعبه پذیرای دانشجویان خارجی خواهیم بود.
لازم به ذکر است، دانشگاه صنعتی شریف از حدود ۱۷ سال پیش مجله ساینتیا ایرانیکا را منتشر کرده است. این مجله سالانه ۲۲ شماره انتشار می­‌یابد و دانشگاه شریف که تولید و نشر آن را بر عهده گرفته است برگی به برگ‌های تاریخ علمی و فناوری خود افزوده است.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran