دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۹۰/۰۲/۱۳  ۱۴:۳۲

مطالعه و امکان‌سنجی و طراحی اولیه ساخت بی‌سیم برد کوتاه تاکتیکی

در سال‌های اخیر نگرش نوینی به شبکه‌های مخابراتی بی‌سیم در سطح جهانی مورد توجه قرار گرفته است که هدف از آن حذف ایستگاه‌های پایه مرکزی در یک شبکه بی‌سیم و توزیع مدیریت و کنترل به صورت گسترده (distributed) در سطح شبکه می‌باشد. یکی از مثال‌های بارز این نگرش جدید، شبکه‌های موسوم به شبکه (امداد، آتش نشانی، کمک رسانی و...) مطرح گردیده‌اند. این ساختار نوین مزایای متعددی را در سطح شبکه‌های مخابراتی به دنبال داشته است که از آن جمله می‌توان به کاهش توان مصرفی فرستنده، عدم امکان ردیابی و شناسایی آن‌ها در محیط‌های نظامی و قابلیت تحرک و جابجایی کامل کاربران بی‌سیم در سطح شبکه اشاره نمود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، هدف از انجام پروژه حاضر طراحی و امکان‌سنجی ساخت یک شبکه اقتضایی به طور کاملاً بومی در کشور بوده که علاوه بر مسائل مخابراتی نکات امنیتی مربوطه را نیز به طور کامل در نظر گرفته و برای آن راه‌حل‌های فراگیری را ارائه نموده است.
در این پروژه در قدم اول کلیه بخش‌های شبکه اعم از لایه‌های فیزیکی، دسترسی شبکه و کاربرد به طور کامل بررسی و در کامل‌ترین محیط شبیه‌سازی حرفه‌ای مربوطه (نرم افزار OPENT) پیاده‌سازی گردیده‌اند. این مرحله از پروژه در نوع خود در سطح کشور منحصر به فرد بوده که با تلاش همکاران پروژه کلیه موانع و مشکلات مربوطه به فراهم‌سازی این بستر نرم‌افزاری مرتفع گردیده‌اند تا الگوریتم‌های پیشنهادی و بومی جدید در آن محیط ارائه و به‌طور کامل تست و ارزیابی گردند. در کنار طراحی ساختاری مزبور، نکات پیاده‌سازی عملی چنین شبکه‌ای نیز در طول پروژه مورد بررسی قرار گرفته و امکان‌سنجی نحوه پیاده‌سازی آن نیز به طور کامل صورت گرفته است. علاوه بر موارد طراحی فوق نمونه اولیه یک شبکه اقتضایی پایه نیز جهت بررسی مشکلات عملی و ارائه راهکردها و الگوریتم‌های جدید در لایه‌های مختلف طراحی گردیده و انتظار می‌رود نتایج حاصله از این تست‌ها بتواند راه‌گشای راه‌اندازی اولین شبکه اقتضایی بومی با قابلیت‌های امنیتی مطلوب در داخل کشور باشد.
خاطرنشان می‌شود این پروژه توسط دکتر علی فتوت احمدی و با همکاری دکتر بابک حسین خاج صورت پذیرفته است.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran