دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۹۰/۰۱/۲۴  ۱۶:۱۲

تقدیر از مادر محیط زیست ایران در همایش ایمنی و مدیریت پسماندهای شیمیایی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، دومین همایش ایمنی و مدیریت پسماندهای شیمیایی ۲۳ فروردین ماه با تلاش انجمن علمی تحقیقاتی کاوش از دانشکده شیمی در سالن جابربن حیان دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید.
در مراسم افتتاحیه این کنفرانس یک روزه رییس دانشکده شیمی دانشگاه شریف، رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و جمعی از محققان و دانشجویان در حوزه شهری و زیست محیطی حضور داشتند.
دکتر «علی پورجوادی» رییس دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شریف در مراسم گشایش این همایش گفت: دومین کنفرانس ملی ایمنی و مدیریت پسماندهای شیمیایی در سال جهانی شیمی و با هدف تعامل بیشتر مراکز صنعتی، آموزشی و تحقیقاتی کشور و آگاه‌سازی مراکز صنعتی کشور از تحقیقات دانشگاهی برگزار می‌شود.
وی افزود: انجمن علمی تحقیقاتی کاوش دانشکده شیمی دانشگاه شریف در سال ۷۸، پروژه‌ ایمنی و مدیریت پسماندهای شیمیایی را با هدف جلوگیری از روان‌‌سازی پسماندهای خطرناک به محیط زیست آغاز کرد.
پورجوادی خاطرنشان کرد: اولین کنفرانس ایمنی و مدیریت پسماندهای شیمیایی به صورت ملی و دوسالانه و در راستای آگاه‌سازی مراکز تولیدکننده پسماندهای شیمیایی از خسارات فردی و محیطی این نوع پسماند در سال ۸۸ برگزار شد.
رییس دانشکده شیمی با تاکید بر نقش دانشجویان در انجام فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی گفت: پسماندهای شیمیایی برای هوا،‌ خاک و آب ، آلودگی ایجاد می‌کنند که دراین راستا انجمن علمی تحقیقاتی کاوش فعالیت‌هایی را آغاز کرده است که از جمله آن برگزاری همین همایش‌ها است. در ادامه امیر دست چین دبیر کنفرانس با اشاره به این موضوع که خطر پسماندهای دانشگاه‌ها از صنایع بیشتر است گفت: دانشکده شیمی سالانه حدود ۹٫۸ تن پسماند تولید می کنند که ۸۸ درصد این پسماندها خطرناک هستند و اگر این پسماندها به محیط زیست وارد شود اثرات بسیار بدی خواهند داشت.
وی در خصوص نحوه مدیریت این پسماندها افزود: ۳۰ درصد این پسماندها بازیافت می‌شود، 20 درصد سوزانده می شود، ۲۵ درصد خنثی سازی می‌شود، ۵ درصد سوخت می‌شود و ۲۰ درصد دفن می‌شود.
همچنین در ادامه این مراسم رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران مهندس محمد هادی حیدرزاده مقدم در این خصوص گفت: یکی از بحران‌های جدی که کلان شهرها با آن مواجه‌اند مسئله بحران زباله بوده که با توجه به افزایش جهت و تغییر الگوی مصرف این مسئله افزایش پیدا کرده است.
ایشان یادآور شدند که افزایش سرانه زباله نسبت به جمعیت تهران بیشتر است و برخی کلان شهرها این معضل را به یک فرصت تبدیل کرده‌اند و بزرگترین مشکل ما در این خصوص عدم همراهی مردم با این حوزه است ولی مقصد اصلی را دستگاه‌های اجرایی از جمله شهرداری، سازمان‌های آموزشی و ... دانست و افزود: اگر خوب اطلاع‌رسانی کنیم مشارکت مردم را خواهیم داشت.
ایشان به برخی آمارها در خصوص زباله‌ها اشاره کرد و افزود: روزانه ۸ هزار تن زباله در تهران تولید می‌شود که در روزهای پایانی سال به ۱۱ هزار تن نیز می‌رسد. وی در خصوص میزان تولید زباله در تهران و در مقایسه با کلان شهرهای مشابه تهران گفت: در تهران روزانه ۸ هزارتن زباله تولید می‌شود در حالی که در سایر کلان شهرها هفته ای ۵٫۲ تن تولید می‌شود.
ایشان همچنین در خصوص تفکیک زباله‌های بیمارستانی (عفونی و غیر عفونی) گفت: ما در خصوص زباله‌های عفونی و غیر عفونی با مشکل مواجه و عدم تفکیک این زباله‌ها باعث افزایش زباله‌های عفونی می‌شود. رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در پایان سخنان خود گفت: مشکلات زباله با مدیریت صحیح و کارآمد مسئولین و همکاری شهروندان قابل حل است.
در ادامه مقالاتی با عناوین پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر و ضرورت استفاده از آن‌ها، اهمیت و کاربرد مایعات یونی در واکنش‌های شیمیایی، زباله سوزهای پسماندهای شیمیایی خطرناک، مدیریت پسماند بر پایه حامل‌های انرژی و ... ارائه گردید که توسط کمیته داوران که دکتر بهرام قنبری، دکتر محمدرضا هرمزی‌نژاد، مهندس سیدرضا موسوی، دکتر محمدرضا سعیدی، دکتر داور بقایی و خانم مهیده سید خلیلی اعضای آن بودند مقالات را داوری کردند.
خاطرنشان می شود، در این همایش از ۷۰ مقاله ارسال شده به دبیرخانه ۷ مقاله جهت ارائه و سخنرانی انتخاب شده بود که از این میان سه مقاله‌ی مهدی امامی، زهرا علی اکبر تهرانی و رمضانعلی خمیرچی به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.
لازم به ذکر است در این مراسم از مادر محیط زیست ایران خانم مه‌لقا ملاح، فارغ التحصیلان انجمن علمی-تحقیقاتی کاوش و حامیان علمی و مالی این کنفرانس تقدیر شد.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran