دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۹۰/۰۱/۱۴  ۱۶:۱۲

دیدار سفیر ژاپن با رئیس دانشگاه و اساتید فارغ‌التحصیل ژاپن

پيرو هماهنگی‌های قبلی از طريق وزارت علوم، جناب آقای کینیچی کومانو، سفیر محترم کشور ژاپن در جمهوری اسلامی ایران به همراه آقای یاسوشی فوجی‌ای، کنسول فرهنگی این سفارت‌خانه در دیدار با رئیس دانشگاه صنعتی شریف و اساتید فارغ‌التحصیل کشور ژاپن در این دانشگاه در مورد راه‌های گسترش همکاری‌های علمی میان دانشگاه شریف و دانشگاه‌های ژاپنی به بحث و تبادل نظر پرداختند.
در این دیدار که در دفتر ریاست دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، ابتدا آقای دکتر رسول جلیلي، مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه شریف ضمن عرض خیر مقدم به سفیر و کنسول کشور ژاپن، به تشریح برنامه و اهداف جلسه پرداختند.
سپس آقای دکتر رضا یوسفی، نماینده اساتید فارغ‌التحصیل ژاپن در دانشگاه صنعتی شریف با ارائۀ توضیحاتی در خصوص روابط علمی میان دو کشور ایران و ژاپن، همکاری‌های فعلی میان دانشگاه‌های این دو کشور را ناکافی ارزیابی کرد و ابراز نمود: انتظار می‌رود که سطح ارتباطات علمی بیشتر شود چرا که این موضوع به نفع هر دو کشور خواهد بود.
در ادامه آقای دکتر روستا‌آزاد، رئیس محترم دانشگاه صنعتی شریف در سخنرانی خود به معرفی این دانشگاه پرداخت. ایشان با اشاره به روابط گستردۀ علمی میان دانشگاه شریف و دانشگاه‌های معتبر در اقصی نقاط جهان، تشابهات فرهنگی میان کشور ایران و کشورهای شرقی را فرصت مناسبی برای گسترش همکاری‌ها میان دانشگاه‌های این کشورها ارزیابی کرد.
پس از آن آقای کومانو ضمن تشکر از دعوت دانشگاه صنعتی شریف برای حضور وی در این دانشگاه، شرایط فعلی روابط میان دو کشور را متأثر از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران دانست و افزود دانشگاه‌های دو کشور نباید منتظر ایجاد تغییر در اوضاع کنونی باشند، بلکه باید با در نظر گرفتن علائق مشترک برنامه‌هایی را برای همکاری در زمینه‌های غیرحساس ایجاد نمایند. ایشان همچنین درخواست نمودند که اساتید و دانشجویان دانشگاه شریف روابط خود را با دانشگاه‌های ژاپنی حفظ کنند و همچنین دانشگاه صنعتی شریف سفارت ژاپن را در جریان برنامه‌های خود برای همکاری با دانشگاه‌های ژاپن قرار دهد تا پیگیری‌های لازم از سوی این سفارت‌خانه انجام پذیرد.
سپس آقای دکتر جواد اکبری، عضو هیأت علمی دانشکدۀ مکانیک دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به برنامه‌های سه موسسۀ NEDO ،JSPS و JST در ژاپن به منظور حمایت از همکاری‌های علمی و تحقیقاتی، این برنامه‌ها را محورهای مناسبی برای همکاری برشمرد. وی همچنین برگزاری دوره‌های مشترک دکتری (موسوم به ۲ + ۲) و فراهم نمودن شرایط برای حضور ۶ تا ۹ ماهۀ دانشجویان دکتری دانشگاه صنعتی شریف در دانشگاه‌های ژاپنی را از برنامه‌های اولویت‌دار دانشگاه شریف برشمرد. ایشان ابراز امیدواری کردند که سفارت‌ ژاپن در ایران بتواند با برطرف نمودن سوء تفاهمات و ذهنیت‌های منفی، تاثیر مثبتی بر دید دانشگاه‌های ژاپنی نسبت به برقراری ارتباط با دانشگاه‌های ایران داشته باشد.
در ادامۀ برنامه آقای کومانو در ضیافت نهار، که با حضور اساتید دانشگاه شریف که در ژاپن فارغ‌التحصیل شده‌اند برگزار شد، شرکت نمودند. در این بخش اساتید خود را معرفی و نقطه نظرات و پیشنهادات خود را مطرح نمودند. از جملۀ این نظرات عبارت بودند از: گسترش ارتباطات صنعتی در کنار ارتباطات علمی، ایجاد تسهیلات برای سفر اساتید ایرانی به کشور ژاپن و شرکت در کنفرانس‌های علمی این کشور و همچنین آشنایی دانشجویان با مظاهر فرهنگی دو کشور به منظور ایجاد بستر مناسب برای گسترش روابط علمی.
در پایان جلسه نیز دو طرف هدایایی را به رسم یادبود به یکدیگر تقدیم نمودند.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran