دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۸۹/۱۲/۱۵  ۱۳:۰۳

انتخاب مؤسسه انتشارات علمی دانشگاه به عنوان ناشر برتر دانشگاهی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، مؤسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف به تشخیص داوران در نوزدهمین جشنواره دوره کتاب برتر دانشگاهی (فنی-مهندسی و علوم کاربردی) دانشگاه تهران به عنوان ناشر برگزیده موفق به دریافت لوح تقدیر شد. همچنین در چهارمین جشنواره انتخاب کتاب سال (فنی-مهندسی و علوم کاربردی) دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان ناشر برتر دانشگاهی موفق به دریافت لوح تقدیر و سکه بهار آزادی گردید.
مهندس روحانی مشهدی، مدیرعامل مؤسسه انتشارات علمی در گفتگو با خبرنگار نشریه شریف با بیان این مطلب گفت: همه ساله تعدادی از کتاب‌های این مؤسسه به عنوان کتاب سال یا کتاب برتر دانشگاهی موفق به دریافت لوح تقدیر می‌شود.
وی یادآور شد این انتشارات همواره کوشیده است کیفیت کتاب‌های منتشره خود را تا حد ممکن افزایش دهد تا بتواند جایگاه خود را در سطح یک ناشر دانشگاهی ملی، منطقه‌ای، و حتی جهانی ارتقا دهد. از همین رو ترجمه کتاب‌های علمی و فنی دانشگاه‌های معتبر جهانی و اهتمام به ترجمه فصیح و روان آنها به زبان فارسی، ویرایش اصولی و همچنین آماده‌سازی کتاب‌ها در حد استاندارد و موجب تمایز کتاب‌های این مؤسسه نسبت به دیگر ناشران دانشگاهی شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به انتشار ۳۹ عنوان کتاب (شامل ۲۰ عنوان چاپ اول و ۱۹ عنوان چاپ مجدد) در سال گذشته تصریح کرد: شاید تعداد کتاب‌های منتشر شده محدود به نظر برسد، ولی این کتاب‌ها از لحاظ کیفیت و محتوا قابل توجه است، به طوری که برخی از کتاب‌های این مؤسسه به چاپ ۲۸ام رسیده است.
وی یکی دیگر از عوامل بالا رفتن کیفیت محتوایی را بهره‌گیری از اساتید مجرب در بررسی ترجمه و ویراستاری کتاب‌ها دانست و عنوان کرد: کتاب‌ها پیش از انتشار توسط چند تن از اساتید برجسته دانشگاه از لحاظ علمی بررسی می‌شود و در صورت تأیید متخصصان، مؤسسه کتاب را برای انتشار برمی‌گزیند.
مهندس روحانی در ادامه گفت: از همین رو مؤسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف از پرافتخارترین مراکز نشر دانشگاهی است، به‌گونه‌ای که از هر ۵ عنوان کتاب منتشر شده، دست کم، یکی از آنها برنده جایزه و شایسته تقدیر شناخته شده است و تاکنون ۳۷ عنوان از کتاب‌های مؤسسه مورد تقدیر قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد، امسال نیز سه عنوان از کتاب‌های مؤسسه به شرح زیر مورد تقدیر قرار گرفت.
۱- کتاب آنالیز حقیقی تألیف دکتر روح‌الله جهانی‌پور و دکتر بیژن ظهوری‌زنگنه به‌عنوان کتاب برتر در نوزدهمین دوره کتاب برتر دانشگاه تهران
۲- کتاب اصول کاربردی مهندسی مخازن نفت و گاز ترجمه آقایان دکتر رضا آذین، مهندس سید محمد صادق صفوی، و مهندس خیرالله اصغری در چهارمین جشنواره کتاب سال دانشگاهی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
۳- کتاب نظریه‌های فلسفی احتمال ترجمه دکتر محمدرضا مشکانی در چهارمین جشنواره کتاب سال دانشگاهی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
گفتنی است کتاب نظریه‌های فلسفی احتمال قبلاً نیز به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت ارشاد اسلامی موفق به دریافت لوح و سکه شده بود.
خاطر نشان می شود، محمد مهدی روحانی مشهدی مدیرعامل مؤسسه انتشارات علمی و عضو هیات علمی مرکز گرافیک مهندسی دانشگاه صنعتی شریف است که به تدریس دروس نقشه‌کشی صنعتی (گرافیک مهندسی) اشتغال دارد. او در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۷ به عنوان استاد نمونه مرکز گرافیک مهندسی با دریافت لوح و سکه بهار آزادی مورد تقدیر قرار گرفت همچنین در زمینه گرافیک هنری فعالیت‌های چشمگیری داشته است برای مثال: طراحی آرم جهاد سازندگی (در سال ۱۳۵۸) ، طراحی آرم دانشگاه صنعتی شریف (در سال ۱۳۵۸)، طراحی آرم چهلمین سال دانشگاه صنعتی شریف (در سال ۱۳۸۴) و طراحی تعداد دیگری از نشانه‌های مؤسسه‌های علمی و صنعتی و پژوهشی از کارهای اوست.
همچنین خوشنویسی و کتیبه نویسی کتیبه‌های مسجد دانشگاه صنعتی شریف، کتیبه‌های مسجد شهرک دانشگاه صنعتی شریف و مجتمع آموزشی امام صادق (ع) و بعضی از مساجد تهران از دیگر کارهای ایشان است.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran