دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۸۹/۱۲/۰۳  ۱۴:۲۲

مدل‌سازی پس‌زمینه برای ردگیری اشیا متحرک

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، شهره کسائی و غلامرضا رحیمی از دانشكده مهندسی كامپیوتر موفق به ارایه طرحی با عنوان مدل‌سازی پس‌زمینه برای ردگیری اشیا متحرک گشته‌اند.
در چكیده این طرح آمده است كه:
در بسیاری از کاربردهای پردازش ویدئو، عملیات شناسایی اشیاء متحرک در تصاویری که از یک دوربین ثابت دریافت شده است یکی از کارهای اساسی و مهم به شمار می‌آید. یک راه معمول برای این مطلب مدل‌سازی پس زمینه و تفریق آن از تصاویر دریافت شده است. برای دستیابی به این هدف، در ابتدا یک مدل آماری تطبیق داده شده ایجاد می‌شود و سپس پیکسل‌های جدیدی که نمی‌توانند توسط این مدل تولید شده باشند به عنوان پیش‌زمینه در نظر گرفته می‌شوند.
هدف اصلی در این پروژه آن است که تحرک اشیا به دقت پیگیری شود به نحوی که کمترین نرخ خطای تشخیص در آن وجود داشته باشد. یک راه برای مدل‌سازی پس‌زمینه این است که شدت روشنایی پیکسل‌ها به وسیله یک توزیع نرمال یک بعدی مدل شود و البته توزیع نرمال چند بعدی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. این مدل‌ها که بر اساس توزیع نرمال انجام می‌شوند در مورد پس‌زمینه‌های پویا دقیق نیستند زیرا بر این اساس استوارند که پس زمینه دارای ساختار ایستا با آشفتگی محدود هستند. هدف از انجام این پروژه طراحی و اعمال یک مدل کارا، پس زمینه برای محیط‌های پویا برای ردگیری تحرک اشیا براساس توزیع‌های آماری است.
در این پروژه اعمال مدل‌سازی پس زمینه بر روی تصاویر مسابقات فوتبال اعمال خواهد شد و هدف آن ردگیری تحرک بازیکنان و توپ فوتبال است. از جمله کاربردهای این روش می‌توان به جمع‌آوری اطلاعات مفید مانند میزان جابه‌جایی در مورد بازیکنان اشاره کرد که امروزه در علمی‌سازی این بازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran