دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۸۹/۱۱/۲۶  ۱۴:۲۹

كسب رتبه سوم جشنواره بین‌المللی خوارزمی در پژوهش‌های توسعه‌ای

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، مراسم تقدیر از برگزیدگان بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی روز شنبه ۱۶ بهمن ماه در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار گردید.
این مراسم با حضور دکتر احمدی نژاد ریاست جمهوری، دکتر دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و ... برگزار گردید.
در بیست و چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی خوارزمی، از ۱۰۷۰ طرح ارسال شده به دبیرخانه، ۲۲ طرح داخلی و ۴ طرح خارجی توسط هیئت داوران انتخاب شدند. طرح‌های برگزیده‌ی این همایش در پنج ماهیت پژوهش‌های بنیادی، پژوهش‌های کاربردی، پژوهش‌های توسعه‌ای، نوآوری و اختراع مورد پذیرش قرار گرفته بودند.
بنابراین گزارش، دانشگاه صنعتی شریف در این دوره از جشنواره بین‌المللی خوارزمی رتبه سوم پژوهش‌های توسعه‌ای را به خود اختصاص داد.
دکتر سید مجتبی عطاردی با همکاری دکتر سعید سعیدی، دکتر بکتاش بهمنش، دکتر محمد چهار دوری، دکتر محمد شریف خانی، دکتر سید علیرضا نظام الحسینی و دکتر محمد جواد عمادی با طراحی و ساخت تراشه تیونر برای دریافت تصاویر دیجیتال DVB-T/H موفق به کسب این عنوان شدند.
دکتر سعید سعیدی فارغ‌التحصیل رشته مهندسی برق (الکترونیک) در خصوص این طرح به خبرنگار ما گفت:
این طرح به طراحی و ساخت تراشه گیرنده رادیویی دریافت تصاویر دیجیتال در باندهای VHF/UHF مطابق استاندارد DVB-T/H اختصاص دارد. در سیستم گیرنده DVB-T/H اولین بخش در مسیر دریافت سیگنال پس از آنتن، تیونر DVB-T/H است که سیگنال RF ورودی را به سیگنال IF باند پایه مناسب برای پردازش سیگنال تبدیل می‌کند. به منظور کاهش هزینه و توان مصرفی سیستم، ساختار Direct Conversion یا Zero IF برای گیرنده انتخاب شده و گیرنده DVB-T/H به صورت یکپارچه بر روی تراشه، در فناوری m0.18µ CMOS پیاده‌سازی شده است. سیگنال LO مورد نیاز برای ضرب‌کننده‌ها از طریق یک سنتز کننده فرکانس تامین می شود. که قابلیت پوشش باندهای VHF و UHF مشخص شده در استاندارد DVB را دارا می‌باشد. سیگنال باند پایه از طبقات متوالی فیلتر، تقویت‌کننده با بهره قابل تنظیم (VGA-Variable Gain Amplifier) و مدار حذف آفست DC عبور کرده و به پردازشگر باند پایه فرستاده می شود. تنظیم بهره طبقات RF و باند پایه در مرحله‌های مشخص، قابلیت بهینه سازی کیفیت گیرنده را در شرایط مختلف از نظر نویزه و میزان خطی بودن فراهم می‌سازد.
وی افزود: این تراشه اولین مدار مجتمع RF، آنالوگ و مختلط (Mixed-Mode) طراحی شده در کشور می‌باشد که به صورت محصول تولید شده و مشخصات آن مورد تأیید کاربر (سازمان صدا و سیما) قرار گرفته است.
سعیدی خاطرنشان كرد: چاپ سه مقاله در مجلات بین المللی، ارائه سه مقاله در کنفرانس معتبر بین‌المللی، تدوین یک رساله دکتری و چهار پایان نامه کارشناسی ارشد از دیگر نتایج این طرح می‌باشد.
در ادامه این مراسم و پس از اهدای جوایز به برگزیدگان، دکتر محمود احمدی نژاد با اشاره به این نکته که همه آرزوهای انسانی و تاریخی بشر تنها از مسیر علم امکان تحقق پیدا می‌کند گفت: موتور حرکت ایران زمین با دور بسیار بالا در حال حرکت است و باورمان این است که طی مسیرهای پیشرفت از مسیر علم و فناوری ممکن خواهد بود.
ایشان افزودند: امروز ملت ایران، همگان را به همدلی، برادری، احترام، کرامت و عدالت دعوت می‌کند در حالی که عده‌ای با ترور دانشمندان به این کار افتخار می‌کنند.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: اگر می‌خواهیم جامعه‌ای سرشار از عدالت، محبت، پاکی و عزت انسان داشته باشیم، راه تحقق آن علم است.
وی افزود: چه زیباست روزی برسد که منابع عظیمی که صرف تولید جنگ‌افزار و تجهیزات جهت کشتن انسان‌ها می شود صرف رفاه و همبستگی انسان‌ها بشود.
وی به همه مسئولین توصیه کرد بیشترین سرمایه‌گذاری رشد و توسعه علم و دانش ، اصلاح اندیشه‌ها و نگاه به علم داشته باشند.
دكتر احمدی نژاد در پایان سخنان خود گفت: جشنواره بین‌المللی خوارزمی میعادی برای همه دلسوزان بشریت است كه با كار علمی مشغول خدمت‌اند و امیدوارم این جشنواره هر سال پرشكوه تر از گذشته برگزار شود و آرزو دارم كه فرصت و اجازه شركت در این اجتماع علمی برای همگان در تمام نقاط جهان محیا گردد.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran