دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۸۹/۱۱/۱۲  ۱۳:۱۳

جلسه گروه‌های علمی با دکتر روستا آزاد

جلسه گروه‌های علمی با ریاست دانشگاه با موضوع ترسیم چشم‌انداز فعالیت‌های انجمن‌های علمی با توجه به آیین‌نامه ابلاغی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بررسی وضعیت فعلی با توجه به شرایط یک انجمن مطلوب در تاریخ ۱۴ دی‌ماه برگزار گردید.
در ابتدای جلسه مهندس میرزایی توضیحاتی در مورد شکل فعالیت‌های دانشجویی موجود در دانشگاه داده و بیان کردند فعالیت‌ها در چهار شکل با عناوین کانون‌های فرهنگی و هنری، انجمن‌های علمی، نشریات و تشکل‌های سیاسی فعالیت دارند که از این میان ۱۷ انجمن علمی در حال فعالیت می‌باشند. دکتر روستا آزاد در مورد ظرفیت‌های دانشگاه اعلام نمودند که فعالیت‌ها به دو صورت برنامه‌ای و فوق برنامه است. برنامه‌ای، برنامه آموزشی رسمی است و فوق برنامه فعالیت‌های حاشیه‌ای دانشجویان در حوزه‌های گوناگون است که علاوه بر بخش علمی منجر به شکل‌گیری توانایی‌های اجتماعی، فرهنگی و ... در دانشجویان می‌شود.
ایشان در ادامه بیان داشتند از بین چهل هزار فارغ‌التحصیل شریف تاکنون، بخش تجربیات دانشجویی در دوران تحصیل درموفقیت این دانشجویان بسیار موثر بوده است که خود منجر به شکل‌گیری تجربه اجتماعی در آن‌ها بوده است. در ادامه دکتر روستا آزاد با توجه به دستور جلسه به ترسیم چشم انداز مورد نظر برای انجمن‌های علمی پرداخته و بیان داشتند که هدف، ایجاد زمینه نقش‌آفرینی عملی، علم به عمل و نقش آفرینی فرهنگی، اجتماعی توسط این انجمن‌ها خواهد بود.
در ادامه جلسه انجمن‌ها به بیان توانمندی‌ها و چالش‌های پیش روی خود جهت دستیابی به این چشم‌انداز پرداختند. انجمن علمی کاوش (دانشکده شیمی) با بیان سابقه تاسیس، در مورد چالش‌های پیش رو در جذب اسپانسر به عنوان یک منبع مالی پرداخته، همچنین بیان نمود پژوهشکده طلوع به عنوان یک مجموعه حمایتی از فعالیت‌های پژوهشی دانشجویی به دلیل برخی از مشکلات هنوز این نقش را نتوانسته به خوبی ایفا کند. مرکز کارآفرینی نیز با توجه به اصل حضور یک استاد در هر پروژه قادر به حل مشکلات گروه‌های دانشجویی در این زمینه نیست. گروه کیمیا (انجمن علمی دانشکده مهندسی شیمی و نفت) عدم وجود آزمایشگاه‌ها به صورت دانشکده‌ای یا مرکزی برای انجمن‌ها را مطرح کرده و همچنین به مسئله نبود سالن مناسب جهت مراسم‌ها در دانشگاه نیز اشاره کردند که در ادامه مورد تایید سایر گروه‌ها نیز قرار گرفت.
انجمن رسانا (انجمن علمی دانشکده مهندسی برق) به ایجاد محلی دائمی برای نمایشگاه‌های دانشگاه اشاره کرده و مسئله عدم تجهیز انجمن‌ها به وسایل و امکانات آزمایشگاهی دلیل نبود بودجه تجهیزاتی را مطرح کردند.
آقای فاطمی، نماینده دانشکده فیزیک، با اشاره به وجود پتانسیل‌های فرهنگی قوی در دانشکده‌ها و اینکه فعالیت‌های فرهنگی به داخل دانشکده‌ها نیز راه یابد، خواستار بازگشت این برنامه‌ها به دانشکده‌ها شد. در ادامه دبیر گروه علمی نرم‌افزاری جناب آقای معاذاللهی از مشکلات در برگزاری کلاس های آموزشی، نبود سایت مخصوص انجمن‌ها مسائلی را بیان کردند و به جشنواره حرکت (ملی و درون دانشگاهی) به عنوان بخش مهم فعالیت انجمن‌ها اشاره نمودند که از طرف گروه‌های دیگر علمی با همکاری ضعیفی روبه رو شد. خانم اکرمی دبیر گروه دوستداران محیط زیست نیز با معرفی اجمالی گروه تازه تاسیس خود درخواست پشتیبانی از طرف همه نهادهای دانشگاهی با توجه به حیطه کار گروه، نیاز به آزمایشگاه و با مطرح شدن بحث انرژی دراین زمان، خواستار درست مصرف کردن آن را در سطح دانشگاه داشتند. جناب آقای شعبانی دبیر گروه علمی نخبگان از برقراری ارتباط بین صنعت و دانشگاه و انجام کار فرهنگی جهت ایجاد رغبت به کارهای علمی و ایجاد دغدغه علمی را از مهمترین خواست‌ها و فعالیت‌های گروه مطرح کردند. در ادامه آقای انصاری از گروه کیمیا (دانشکده مهندسی شیمی و نفت) خواستار برقراری ارتباط بین فعالیت‌های علمی دانشکده‌ها با کارکردهای فوق برنامه شدند. در ادامه دکتر روستا آزاد با بیان این موضوع که هدف دانشگاهی شدن است، اشاره داشتند که فعالیت‌ها از دو جا، در خوابگاه‌ها و دانشکده‌ها آغاز می شود و به فعالیت‌های در سطح دانشگاه منتهی می‌شود. همچنین بیان داشتند فعالیت‌های بین رشته‌ای و بین دانشکده‌ای در اولویت قرار دارند و این تجمیع دارای اهمیت فوق‌العاده‌ای است. همچنین ایشان به ترسیم چشم‌انداز فعالیت‌های دانشجویی از نقطه آغاز در یک انجمن علمی در دوره کارشناسی، ورود به مرکز طلوع در مرحله بعد، حضور در مرکز رشد و در نهایت تبدیل شدن به شرکت‌های دانشجویی و انتقال به پارک فناوری (شرکت‌های دانش بنیان) را به عنوان هدف غایی انجمن‌ها مطرح کردند.
در ادامه و تایید سخنان ریاست دانشگاه، مهندس میرزایی با برشمردن سابقه درخشان گروه‌ها و انجمن‌های علمی دانشگاه در راه‌اندازی نشریات علمی سراسری، همایش‌های سراسری دانشجویی، سازمان‌های دانشجویی فرادانشگاهی تاکید کردند: گرایش به فعالیت غیر علمی در سال‌های اخیر را که مطابق با آیین‌نامه نیز نمی‌باشد را موجب تضعیف فعالیت‌های علمی دانش‌جویی در این گروه‌ها شده است. ایشان زمینه حمایت از برنامه‌های علمی دانشجویی در سطح دانشگاه و بیرون دانشگاه را مهیا دانسته و اعلام نمودند، برنامه‌های فرهنگی در موارد خاص با موافقت معاونت فرهنگی قابل انجام است.
در پایان جلسه مقرر شد نشست‌های مشترک انجمن‌های علمی با مدیریت دانشگاه تداوم داشته باشد و هماهنگی آن نیز به عهده جناب آقای مهندس میرزایی، معاون محترم فرهنگی گذاشته شد.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran