دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۸۹/۱۱/۰۴  ۱۱:۱۵

طراحی شبكه نوری روی تراشه مقیاس‌پذیر با كاهش نقش تراكنش‌های الكتریكی

با افزایش روز افزون تعداد هسته‌های محاسباتی بر روی یک تراشه، یک زیرساخت ارتباطی با پهنای باند بالا و توان‌مصرفی پایین، بی تردید مهم‌ترین نیاز پردازشگرهای چند هسته‌ای نسل بعدی می‌باشد. امروزه بخش عمده‌ای از توان‌مصرفی در معماری‌های چندپردازنده‌ای با کارایی بالا به اتصالات روی تراشه تعلق دارد. بر همین اساس، کاهش توان‌مصرفی با حفظ کارایی بالا در این معماری‌ها یکی از مسایل مورد توجه می‌باشد. شبکه های نوری بر روی تراشه دارای این پتانسیل‌ها برای جایگزینی سیم‌های الکتریکی و حل مشکل گلوگاه ارتباطی در مدارات مجتمع هستند.
در سال‌های اخیر مسیریاب‌ها و معماری‌های متعددی با رویکردهای متفاوت، نسبت به نیازهای موجود طراحی شده است، که هر یک مزایا و معایبی را به همراه دارند. ساختار ارائه شده در [Briere_07]، مشکل مقیاس‌پذیری داشته و در [Shacham_08] تأخیر شبکه به دلیل رزرو الکتریکی المان‌‌های نوری افزایش می‌یابد. در ساختار دیگری مشکل مقیاس‌پذیری تا حد زیادی حل شده و تأخیر ناشی از رزرو الکتریکی مسیر نسبت به موارد قبلی، به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است. آنچه در این پروژه مد نظر بوده است، کاهش توان مصرفی از طریق کاهش عناصر اولیه سوئیچینگ و استفاده از قابلیت‌های تکنیک نوری است، که آن را از سایر فن‌آوری‌های موجود متمایز می‌کند.
هدف از ارائه این طرح و ارائه معماری ترکیبی و سلسه مراتبی، حل برخی مشکلات موجود در ساختارهای کنونی و برداشتن گامی در جهت پیشبرد تکنولوژی نوری عنوان شده است.
برای ارزیابی طرح پیشنهادی، ابتدا یک شبیه‌ساز ONoC با توجه به ساختار پیشنهادی در سطح رفتاری پیاده‌سازی کرده و سپس آن را از نظر توان مصرفی و تأخیر با ساختارهای قبلی در فناوری ۲۲ نانومتر مقایسه می‌کنیم. با کاهش عناصر اولیه سوئیچینگ، توان‌مصرفی مسیریاب پایه‌ی ما حداقل ۵۰ درصد نسبت به ساختارهای موجود مشابه کاهش یافته است. همچنین در شبکه‌ی نهایی ارائه شده در این پروژه، متوسط توان مصرفی یک بسته به ۱۱۵ میلی وات کاهش یافته است، که نسبت به سایر شبکه‌های موجود بسیار قابل ملاحظه است.
خاطرنشان می شود، این طرح به همت هدی آقایی و با همكاری دكتر شاهین حسابی ارائه شده است.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran