دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۸۹/۱۰/۲۸  ۱۶:۴۲

ساخت سامانه ساده‌سازی مسیر و نقشه توسط محققین دانشكده علوم ریاضی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، علیرضا زارعی از دانشكده علوم ریاضی دانشگاه موفق به ایجاد طرحی با عنوان ساده‌سازی مسیر و نقشه شده است.
در چكیده این طرح آمده است:
تهیه نقشه مربوط به راه‌ها، رودخانه‌ها، مرزهای جغرافیایی و نیز خطوط انتقال انرژی و آب براساس تعیین موقعیت تعدادی از نقاط روی این مسیرها و اتصال آنها به هم انجام می‌شود. هرچه تعداد نقاط انتخاب شده بیشتر باشد دقت نقشه نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین برای داشتن بیشترین دقت ممکن است موقعیت تعداد بی‌شماری نقطه از این مسیرها محاسبه و نگهداری شود. زمانی که می‌خواهیم این نقشه‌ها را پردازش کنیم به ازای هر نقطه باید پردازش خاصی صورت بگیرد. به عنوان مثال اگر بخواهیم محل‌های برخورد دو مسیر (مثلا خطوط انتقال گاز و جاده‌ها) را محاسبه کنیم زمان این محاسبه متناسب با تعداد نقاط روی این مسیرها است. بنابراین هرچه تعداد این نقاط کمتر باشد سریع‌تر می‌توانیم این محاسبات را انجام دهیم. از طرف دیگر وقتی می‌خواهیم این نقشه‌ها را روی صفحه نمایش نشان دهیم یا آنها را چاپ کنیم براساس اندازه صفحه نمایش و کاغذ چاپی باید نقشه‌ها را فشرده کرده و با مقیاس مناسب آنها را تهیه کنیم. هرچه این مقیاس نسبت به مقیاس واقعی کوچکتر باشد با تعداد نقاط کمتری می‌توانیم نقشه را داشته باشیم. به عنوان مثال اگر مرز کشور ایران بصورت دقیق با ۱۰۰۰۰۰ نقطه محاسبه شده است وقتی که آنرا بر روی یک صفحه A4 چاپ می‌کنیم ممکن است با فقط در نظر گرفتن فقط ۱۰۰ نقطه و اتصال آنها به هم نقشه مورد نظر بدست آید.
بنابراین، برای افزایش سرعت محاسبات و عدم نیاز به نگهداری دقیق یک نقشه بهتر است به جای نقشه واقعی که از تعداد نقاط زیادی تشکیل شده است از یک زیرمجموعه مناسب از این نقاط استفاده کنیم. آنچه در انتخاب این زیرمجموعه از نقاط اهمیت دارد این است که نقشه ساده شده تقریب بسیار نزدیکی از نقشه اولیه باشد. هر چه این دو به هم شبیه‌تر باشند و درعین حال از تعداد نقاط کمتری در نقشه ساده‌شده استفاده شده باشد نقشه ساده‌شده بهتری خواهیم داشت. در این پژوهش الگوریتم‌های مناسبی برای محاسبه این نقشه ساده‌شده ارائه می‌شود.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran