دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۸۹/۱۰/۲۲  ۱۰:۱۵

برگزاری همایش تخصصی بررسی وضعیت آلودگی هوا و راهکارهای مدیریت و کنترل آن

همایش تخصصی بررسی وضعیت آلودگی هوا و راهکارهای مدیریت و کنترل آن سوم بهمن ماه در دانشگاه صنعتی شریف انجام می‌شود.
دكتر علی اصغر اعلم الهدی رییس این همایش گفت: ادامه روند کنونی رشد جمعیت، افزایش خودروها و گسترش صنایع باعث بروز نگرانی‌ها و مشکلات زیادی از نظر آلودگی هوا در سطح کشور شده است. مشکلات آلودگی هوا علی‌الخصوص در حومه صنایع بزرگ و شهرهای شلوغ مورد توجه بیشتری قرار گرفته است، که از شدیدترین آن ها میتوان به کلان‌شهر تهران اشاره نمود. عوامل متعدد انسانی، در کنار شرایط جغرافیایی و آب و هوایی از قبیل احاطه‌شدن شهر بوسیله کوه‌ها، عدم وجود بادهای مداوم با سرعت مناسب، بارش کم نزولات جوی و ورود توفان‌های گرد و غبار به وخامت اوضاع افزوده است. برای جلوگیری از قرارگرفتن در یک بحران لاینحل در سال‌های آتی، لازم است تدابیری در جهت مدیریت و کاهش آلودگی هوا اتخاذ گردد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف رییس انستیتو آب و انرژی دانشگاه صنعتی شریف افزود: مطالعات متعدد اپیدمیولوژی و سمیت انجام‌شده تا به امروز، ارتباط مستقیم بین غلظت آلاینده‌های هوا و تأثیرات سوء آن‌ها بر سلامتی، افزایش آمار مرگ و میر، افزایش مراجعه به مراکز درمانی و زمان از دست رفته به علت عدم حضور در محل کار یا تحصیل را نشان می‌دهند. در کنار اثرات نامطلوب بر سلامت و محیط زیست، انتشار بسیاری از آلاینده‌ها در اثر احتراق ناقص و ناکارآمد و مصرف بی رویه سوخت و انرژی می باشد که باعث هدر رفتن منابع کشور می‌گردد. بنابراین کاهش انتشار آلاینده‌ها می تواند علاوه بر حفظ سلامت جامعه و محیط زیست با کاهش و بهینه‌سازی مصرف سوخت و انرژی همراه گردد. خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی، امکان کاهش انتشار آلاینده‌ها تاحد مناسبی امکان‌پذیر گشته و در کشورهای مختلف نیز موفقیت‌های قابل توجهی حاصل شده است. گزینه‌های مختلف مدیریتی، آموزشی و استفاده از تکنولوژی‌ها و فناوری‌ها برای کنترل و کاهش این آلودگی وجود دارد. راهکار‌های مختلف با توجه به شرایط فرهنگی، صنعتی، جغرافیایی، آب و هوایی و ترافیکی می‌توانند بازده کاملا متفاوتی داشته باشند. لذا لازم است این مساله برای شرایط خاص هر کشور مطالعه و بررسی گردیده و بهترین راهکارها ارائه و اجرایی گردند.
عضو هیات علمی دانشگاه گفت: جهت تقویت توان گروه‌های فعال برای انجام اقدامات موثر و گسترده نیاز به هم‌اندیشی، همکاری و مشارکت گروه‌ها و مراکز مختلف درگیر اعم از مسئولین، متخصصین و دانشگاهیان وجود دارد. در راستای پاسخ به این نیاز، بخش‌های فعال در زمینه آلودگی هوا در دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یکی از مراکز معتبر علمی با همکاری اغلب مراکز درگیر در این زمینه اقدام به برگزاری همایش تخصصی «بررسی وضعیت آلودگی هوا و راهکارهای مدیریت و کنترل آن» نموده‌اند.
این همایش در چهار نشست تخصصی با عناوین زیر انجام می‌گردد:
۱- ارزیابی و شناخت وضع کنونی آلودگی هوا
۲- ارزیابی اثرات آلودگی هوا بر سلامت
۳- بهینه‌سازی مصرف سوخت و انرژی و آلودگی هوا
۴- وضعیت انتشار آلاینده‌ها از صنایع و راهکارهای کاهش انتشار آن‌ها
برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت همایش در آدرس http://aps.sharif.ir مراجعه فرمایید.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran