دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۸۹/۱۰/۱۹  ۱۶:۱۰

برگزاری اولین همایش شیمی صنعت در دانشگاه

بررسی راهكارهای حل مشكلات صنعت شیمی در نشست‌های تخصصی كارشناسان، شیمی‌دانان و صنعتگران

اولین همایش شیمی صنعت در روز چهارشنبه هفته گذشته با حضور دكتر روستا آزاد سرپرست دانشگاه، دكتر شمسی پور رئیس انجمن شیمی ایران و جمعی از شیمی‌دانان برجسته كشور آغاز به كار كرد.
در این همایش دو روزه سخنرانی‌هایی با موضوعات جایگاه شیمی در تولید علم و توسعه پایدار، مزیت نسبی و لزوم گسترش صنایع شیمیایی ایران، انرژی و محیط زیست جهانی و ... ارایه گردید.
همچنین در كنار برنامه‌های اصلی همایش سه كارگاه آموزشی با همكاری گروه‌های صنعتی دانشكده شیمی و كارشناسان صنایع جهت ارائه دستاوردهای صنعتی جدید برپا گردید.
در مراسم افتتاحیه این همایش دكتر بهرام قنبری دبیر همایش ضمن تشکر از کلیه شرکت کنندگان در این همایش گفت: ایران با برخورداری از منابع عظیم معدنی، نفت و گاز و نیروی انسانی جوان و با انگیزه یکی از کشورهای خاورمیانه در مسیر صنعتی شدن به شمار می‌رود. از سوی دیگر دولت در سال‌های پس از دفاع مقدس با استناد به برنامه‌های ۵ ساله و سند چشم‌انداز، در حرکت‌های خود رویکردهای صنعتی شدن کشور را در دستور کار قرار داده است.
وی در ادامه افزود: با وجود این هنوز مشکلات متعددی فراروی صاحبان سرمایه و صنایع شیمیایی برای بهره‌گیری از صنایع با ارزش فوق وجود دارد، از سوی دیگر نقش شیمی‌دانان در رشد شاخص پژوهش‌های علمی در سطح کشور با استناد به آمارهای داخلی و خارجی در میان علوم پایه و مهندسی بی‌بدیل است، در این شرایط با تشویق کمیته شیمی صنعت انجمن شیمی ایران در اواخر سال ۱۳۸۷ مقرر شد با برگزاری یک همایش با عنوان شیمی صنعت برای نخستین بار کلیه صنایع شیمیایی فعال کشور به همراه اساتید دانشگاه پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در یک گردهمایی تخصصی به تعامل و ارائه این نظریات دعوت نماید. پس از ۱۸ ماه جلسات مشترک اعضای محترم کمیته اجرایی و علمی با مسئولین سندیکاها و موسسات تحقیقاتی و صنعتی از مدیران موفق این صنایع برای ایراد سخنرانی در موضوعات مرتبط با محورهای همایش دعوت شده است.
ایشان هدف از برگزاری همایش را در وهله نخست طرح مشکلات صنعتی از سوی صاحبان صنایع بزرگ شیمی کشور عنوان كرد و افزود: همچنین برگزار کنندگان همایش در نظر دارند با تشریح نشست‌های تخصصی به تحقیق کارشناسانه این مشکلات بپردازند تا در صورت امکان راه‌کارهای اجرایی دولت از این مشکلات مورد بررسی قرار گیرد.
دکتر قنبری هدف دیگر از برگزاری این همایش را دعوت دانشگاهیان برای ارائه دستاوردهای کاربردی خود و تعامل بیشتر با سازمان صنایع شیمیایی دانست و افزود: در این همایش نیازهای آموزشی مربوط به تربیت نیروهای شاغل در صنایع شیمیایی توسط صنعت‌گران مطرح خواهد شد.
دکتر قنبری در پایان به برنامه‌ها و کارگاه‌های آموزشی همایش اشاره کرد و افزود: امید است این همایش گامی در جهت ترغیب رویکردهای پژوهش محور در صنعت و بستری برای طرح نیازهای صنعتی در میان اساتید، دانشجویان و پژوهشگران شیمی کشور باشد.

دانشجویان ثروت و سرمایه ما هستند

در ادامه همایش دکتر روستا آزاد ضمن خیر مقدم گویی به میهمانان و شركت كنندگان در همایش این گونه آغاز كرد: به اعتقاد بنده کشور ما می‌تواند در فضای رقابتی دنیای امروز مهد و قطب شیمی باشد.
وی به زکریای رازی اشاره کرد و گفت: شیمی یا "کیمی" می‌تواند از کیمیاگری شروع شده و اوج بگیرد. کشور ما مهد شیمی است چنان که رازی را در همین نزدیکی تهران داریم که کشف الکل را انجام داد. با توجه به این ظرفیت و پتانسیل عظیمی که می‌شود گفت در علم و صنعت شیمی در کشور ما وجود دارد در مقایسه سال ۱۳۸۹ نسبت به سال ۱۳۵۸ می‌توان گفت آن زمان تعداد انتشارات علمی که ما داشتیم از تعداد انگشتان دست تجاوز نمی‌کرد اما الان ما در کشور سالیانه چیزی در حدود ۱۵ هزار نفر انتشار علمی فقط ISI داریم و از سال ۲۰۰۵ ما در انتشارات شیمی از رقیب منطقه‌ای خود که ترکیه باشد جلو افتادیم، چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی و این اتفاق خیلی بزرگی است و البته خبر این موضوع بسیار کم منتشر شده و خیلی‌ها از آن بی‌اطلاع‌اند.
وی افزود: در سال ۱۳۸۹ با این ظرفیت علمی که تنها بر اساس مقالات ISI داریم اگر کنفرانس‌ها و غیر ISI و ... را اضافه کنیم حتماً ظرفیت و نیروی بسیار عظیمی را می‌دیدیم که وجود دارد و از نگاه اجرایی باید آن را عملیاتی کنیم. این درحالی است که ما در بخش صنعت و کاربرد این ظرفیت علمی عظیم خیلی موفق نبودیم. فاصله‌ای وجود دارد بین این قله علمی و عملیاتی کردن آن.
دکتر روستا آزاد خاطرنشان کرد: دنیای شیمی در کشور ما مثل زمینی است که آماده کشت است فقط هنرمندی می‌خواهد که تنها بذر را بکارد و خواهید دید که چه ثمری در زمینه صنعت خواهیم داشت و در ادامه گفت: اینک قطب صنعت شیمی دنیا در آلمان است و زیر ساختی که من در اینجا می‌بینم کمتر از آلمان نیست، صنعتش که اصلاً قابل مقایسه نیست، اینجا بسیار مستعد است برای عمل پیدا کردن صنعت. روستا آزاد خاطرنشان کرد: به نظر من ۲ ملاحظه جدی باید در این گونه همایش‌ها مثل صورت گیرد.
یکی بحث اساتید است، اساتید ما در دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شریف تقریباً همه فول پروفسور هستند با تبحر خوب و مقالات ارزنده و استنادات خوب. یکی از مقالات را در هفته پژوهش داشتیم که پراستنادترین دانشمند کشور از دانشکده شیمی آقای دکتر سعیدی بود.
وی افزود: در بخش نظری و علمی اساتید بسیار خوب کار می کنند اما بحث علم و نظر و پژوهش‌های دانستی یک بخش کار است و یک بخش کار این است که روحیه فن‌آوری و نوآوری در جامعه تقویت شود و یک بخش هم این است که روحیه تجاری‌سازی و هنر تجاری‌سازی را تقویت کنم، علم اگر بخواهد به عمل تبدیل شود و ارزش افزوده ایجاد کند و صنعت را تقویت کند باید در سه بخش پژوهش، فن‌آوری، نوآوری و تجاری‌سازی پیش برود.
دکتر روستا خاطرنشان کرد: ما باید پژوهش را به علم، علم را به کاربرد، کاربرد را به نمونه‌سازی و نمونه‌سازی را به تجاری‌سازی و فروش تبدیل کنیم و نباید بگذاریم وقتی محصولات ما به تولید انبوه رسید رقبای چینی dump ایجاد کنند.
وزارت صنایع و بازرگانی، قوه قضائیه و وزارت اطلاعات باید در این قضیه حضور داشته باشند. و یک بخش باید این نیازها را مطالبه کند و آن انجمن شیمی ایران است.
ایشان در ادامه افزوند: در بحث تجاری‌سازی دانشجویان ما ثروت و سرمایه ما هستند، با توجه به این واقعیت‌هاست که من اولین همایش شیمی صنعت را در دانشگاه به کمک انجمن شیمی و اهتمام همه عزیزان در دانشکده شیمی به فال نیک می‌گیرم و دوست دارم که چنین روزی را به عنوان نقطه عطفی ببینم در صنعت شیمی کشور به این مفهوم که از پشتوانه هرچه بیشتر برای عزیزانی که در بخش صنعت فعال هستند با وجود گرفتاری‌هایی که دارند و نقش‌آفرینی می‌کنند داشته باشیم.
دکتر روستا آزاد در پایان افزود: در دنیا بحث بیوشیمی روز به روز بیشتر می‌شود و خواهش خود را در خدمت عزیزان مطرح می‌کنم که دانشکده شیمی حتماً بایستی یک بخش بیوشیمی داشته باشد تا بتوانیم همزمان با خدمت‌رسانی در عرصه علم و صنعت، محیط زیستمان را هم حفظ کنیم و با ظرفیت‌هایی که خداوند در حوزه بهره‌برداری از نعمت‌های خود گذاشته بدون تخریب بتوانیم استفاده خوب و بهینه بکنیم و مفید واقع شویم و بدون اینکه محیط و جامعه‌مان را از بین ببریم بتوانیم منشأ خیر باشیم.

اگر ما بخواهیم به اهداف و برنامه‌های چشم انداز ۵ ساله برسیم اولین خاکریزی که باید از آن عبور کنیم ترکیه است

پروفسور مجتبی شمسی پور رئیس انجمن شیمی ایران نیز در مراسم افتتاحیه سخنانی در خصوص جایگاه شیمی در تولید علم و توسعه پایدار در کشور ارایه نمود و گفت:
اهمیت تولید علم و توسعه پایدار نشان می‌دهد که تولید علم با سرعت بالا شروع به پیشرفت کرده است، کارهای تحقیقاتی با کیفیت خوب، انجام شده است و مسئله‌ای که بر عهده دانشگاه می‌باشد، آموزش و تولید پژوهش و نوآوری است.
رئیس انجمن شیمی ایران در ادامه سخنان خود گفت: مسئله مهمی که وجود دارد این است که علم باید شبکه‌سازی شود که بتواند جهانی شود و افزود، ما در این شبکه ارزیابی می‌شویم.
ایشان از قول برخی مقالات نقل کردند که پژوهش‌های ایران پیشرفت کرده و رشد مقالات ایران در زمینه شیمی معدنی و هسته‌ای، فیزیک هسته‌ای و ذرات و مهندسی هسته‌ای ۲۵۰ برابر سریع‌تر از متوسط جهان بوده است و این نشان می‌دهد که پیشرفت علم، هراس در دل برخی افکنده است.
دکتر شمسی‌پور در ادامه به برخی آمار اشاره کرد و گفت: اگر ما بخواهیم به اهداف و برنامه‌های چشم انداز ۵ ساله برسیم اولین خاکریزی که باید از آن عبور کنیم ترکیه است. از سال ۱۹۹۹ تا کنون این تغییرات را داریم: در سال ۱۹۹۹، ایران ۱۰۰۰ مقاله در ISI و ترکیه ۶۰۰۰ مقاله در ISI داشته است. در سال ۲۰۰۸، ایران ۱۳۸۰۰ مقاله در ISI داشته و ترکیه ۲۲۷۰۰ مقاله، در سال ۲۰۰۹، به ۱۶۳۲۰ مقاله رسیدیم (یک رشد ۲۰ درصدی) و ترکیه همزمان با ما رشد ۹ درصدی داشته است. امسال تغییر نکردیم و رشد ما در همان ۲۰ درصد ثابت مانده ولی ترکیه ۹ درصد نزول کرده است.
دکتر شمسی پور به ضرورت نخبه پروری در کشور اشاره کرد و افزود: باید تلاشمان را مضاعف کنیم و شرایط را برای نخبگان مملکت فراهم آوریم تا این افراد انگیزه ای برای خروج از کشور نداشته باشند.
وی در پایان سخنان خود به سابقه شیمی‌دانان گذشته ایران از جمله رازی، جابربن حیان و بوعلی اشاره کرد و خاطرنشان کرد: ما باید از مخازن و نعمت‌های خدادادی موجود در کشورمان نهایت استفاده را ببریم و تولید علم در کشور را تا جایی که می‌توانیم بالا ببریم.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran