دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۸۹/۱۰/۰۹  ۱۶:۰۰

نتایج نخستین رتبه‌بندی رسمی دانشگاه‌ها و مراكز تحقیقاتی كشوراعلام شد

دكتر جعفر مهراد، رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اشاره به آغاز رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام از آوریل ۲۰۱۱ اظهار داشت: براساس رتبه‌بندی انجام شده در داخل كشور در بین دانشگاه‌های تابعه وزارت علوم، دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف، دانشگاه‌های تابعه وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشكی تهران و شهید بهشتی و بین واحدهای دانشگاه آزاد، واحدهای تبریز و مشهد به عنوان دانشگاه‌های برتر انتخاب شدند.
وی خاطرنشان كرد: براساس این رتبه بندی در بین دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی ایران دانشگاه‌های تهران، علوم پزشكی تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیركبیر ،علم و صنعت ایران، تربیت مدرس، دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشكی شیراز و دانشگاه صنعتی اصفهان جزو ۱۰ دانشگاه تراز اول كشور قرار دارند.
وی با اشاره به این كه این رتبه‌بندی، نخستین تجربه جمهوری اسلامی در بحث رتبه‌بندی با استفاده از شاخص‌های بین‌المللی است، تصریح كرد: پیش از این دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی كشور توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و حتی از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت‌های مختلف ارزیابی شده و حتی در پاره‌ای از ارزیابی‌ها، وزارت بهداشت نام این نوع ارزیابی‌ها را به خطا رتبه‌بندی نام نهاده، در حالی كه معتقدم در هیچ كدام از این ارزیابی‌ها موضوع رتبه‌بندی مورد توجه نبوده و معیارهای مورد استفاده صرفا جنبه توصیفی داشته و این معیارها و متغیرها ارتباطی با روش شناسی ندارند.
رییس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: دانشگاه‌های كشور اعم از دولتی و غیردولتی به تعداد ۲۰۱ دانشگاه در این رتبه‌بندی شركت كرده‌اند كه ۷۰ دانشگاه از زیر مجموعه وزارت علوم، ۳۵ مورد از دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت و ۱۰۱ واحد از دانشگاه آزاد اسلامی بوده‌اند.
مهراد افزود: متاسفانه بزرگترین واحد دانشگاه آزاد اسلامی – واحد علوم و تحقیقات تهران – در این رتبه بندی حضور نداشت و شانس خود را برای ورود به این رتبه‌بندی از بین برد.
رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در ادامه درخصوص دانشگاه‌های نظامی و انتظامی گفت: شركت این دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی به دلیل محدودیت‌هایی كه دارند میسر نشد و از مجموع دانشگاه‌های نظامی و انتظامی، تنها دانشگاه افسری امام علی (ع) در این رتبه‌بندی شركت كرد.
وی درباره معیارها و شاخص‌های این رتبه‌بندی به ایسنا گفت: پژوهش، آموزش و وجهه بین‌المللی از جمله این معیارها هستند كه مجموع امتیاز معیار پژوهش ۵۱، آموزش ۳۱ وامتیاز كل وجهه بین‌المللی ۵ می‌باشد.
رییس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در ادامه تصریح كرد: همچنین ۱۳ امتیاز (وزن) نیز به پژوهش در ارتباط با مقالات كنفرانس‌های بین‌المللی اختصاص داده شد.
مهراد اظهار داشت: در معیار پژوهش شاخص‌هایی مانند مقاله‌های علمی در مجلات معتبر بین‌المللی شامل كیفیت پژوهش با امتیاز ۱۶، كارایی پژوهش با امتیاز ۱۵، حجم پژوهش با امتیاز ۸، نرخ رشد كیفیت پژوهش و نرخ رشد كارایی پژوهش هر كدام با امتیاز ۵ و ثبت‌نامه‌ها كه شامل اختراعات و اكتشافات با امتیاز ۲ در نظر گرفته شد.
رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اضافه كرد: در معیار آموزش شاخص اعضای هیات علمی دارای جایزه با امتیاز ۶، اساتید پر استناد با امتیاز ۸، نسبت اعضای هیات علمی دارای مدرك دكتری به كل با امتیاز ۴، فارغ التحصیلان كه جایزه دریافت كرده‌اند با امتیاز ۳، نسبت اعضای هیات علمی به دانشجو با امتیاز ۴، نسبت دانشجویان تحصیلات تكمیلی به كل دانشجویان با امتیاز ۲ و دانشجویان دارای جایزه در المپیادهای بین‌المللی با امتیاز ۴ است.
وی توضیح داد: در معیار وجهه بین‌المللی، شاخص‌های نسبت اعضای هیات علمی بین‌المللی به كل اعضا با ۲ امتیاز، نسبت دانشجویان بین‌المللی به كل دانشجویان با یك امتیاز، نسبت اعضای هیات علمی دارای مدرك دكتری خارج از كشور با دو امتیاز محاسبه شد.

برترین دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی تابعه وزارت علوم

مهراد خاطرنشان كرد: نتایج رتبه‌بندی مربوط به دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی تابعه وزارت علوم نشان می‌دهد كه دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیركبیر، علم و صنعت ایران و تربیت مدرس پنج دانشگاهی هستند كه به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم را به خود اختصاص دادند.
رییس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: امتیاز این دانشگاه‌ها ۱۰۰ برای دانشگاه تهران، ۶۵٫۱۷ برای دانشگاه صنعتی شریف، ۵۲٫۴۹ برای دانشگاه صنعتی امیركبیر، ۴۴٫۷۸ برای دانشگاه علم وصنعت ایران و ۴۰٫۱۷ برای دانشگاه تربیت مدرس می‌باشد.
وی اضافه كرد: دانشگاه‌های شیراز، صنعتی اصفهان، مشهد، تبریز و صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی رتبه‌های ۶ تا ۱۰ را در نظام رتبه‌بندی ISC كسب كردند.
رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در گفت‌و‌گو با ایسنا افزود: بعد از ۱۰ دانشگاه تراز اول كشور، دانشگاه‌های شهید بهشتی، اصفهان، مازندران، بوعلی سینا همدان و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در جایگاه ۱۱ تا ۱۵ رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند.

دانشگاه‌های برتر كشور

مهراد عنوان كرد: رتبه درهمكرد دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی ایران این چنین است كه دانشگاه تهران، علوم پزشكی تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیركبیر، علم و صنعت ایران، تربیت مدرس، دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، دانشگاه شیراز، علوم پزشكی شیراز و دانشگاه صنعتی اصفهان جزو ۱۰ دانشگاه تراز اول كشور قرار دارند.

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر وزارت علوم به مجلس

رییس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری خاطرنشان كرد: معاونت پژوهشی وزارت علوم ۱۰ دانشگاه وابسته به وزارت علوم را به مجلس شورای اسلامی برای كسب اعتبارات مالی ویژه معرفی می‌كند و قطعا این وزارت از نتایج این رتبه‌بندی‌ها استفاده خواهد كرد.

رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام در ماه آوریل ۲۰۱۱ میلادی

وی در گفت‌و‌گو با ایسنا تصریح كرد: آنچه نتایج این رتبه‌بندی را با اهمیت می‌كند، آن است كه رتبه‌بندی دانشگاه های جهان اسلام در ماه آوریل ۲۰۱۱ میلادی در نشست فوق‌العاده وزرای آموزش عالی با دستور كار رتبه‌بندی دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. بنابراین پس از بحث و بررسی پیرامون معیارها و شاخص‌ها و احتمالا انجام اصلاح یا تغییر در پاره‌ای از شاخص‌ها پس از آن‌كه معیارها و شاخص‌های رتبه‌بندی به تصویب نهایی وزرا رسید، انجام رتبه‌بندی دانشگاه و مراكز تحقیقاتی كشورهای اسلامی آغاز می‌شود.

انتخاب ۲۰ دانشگاه برتر جهان اسلام

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC) در پایان خاطرنشان كرد: برای انتخاب ۲۰ دانشگاه برتر جهان اسلام به منظور معرفی به بانك توسعه اسلامی جهت استفاده از بورس این بانك، فرصت‌های مطلوبی در اختیار دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشی كشور قرار می‌گیرد و این فرصت‌ها آشنایی دانشگاه‌ها و مراكز تحقیقاتی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها با اتخاذ سیاست‌های مناسب و فراهم آوردن بسترهای مساعد می‌تواند زمینه‌های رشد و ارتقاء موسسات خود را فراهم آورد و تصمیمی است كه به روسای دانشگاه‌ها بستگی دارد.
منبع: ایسنا

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran