دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۸۹/۱۰/۰۴  ۲۱:۰۰

سخنرانی ریاست دانشگاه و معاون پژوهش و فناوری در مراسم هفته پژوهش

مراسم هفته پژوهش و فناوری دانشگاه صبح روز چهارشنبه اول دی ماه سال جاری در محل سالن جابربن حیان دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف در ابتدای این مراسم دکتر تجریشی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه به عنوان اولین سخنران مراسم در ابتدا با خوش‌آمد‌گویی به مهمانان و تمامی شرکای راهبردی دانشگاه افزود: در کل در دانشگاه حدود ۱۲ پژوهشکده در حال فعالیت هستند که دارای سابقه طولانی می‌باشند و حجم قابل توجهی از گردش کارهای پژوهشی را این عزیزان به عهده دارند وی افزود: جدیدترین پژوهشکده‌ای که در دانشگاه ایجاد نمودیم پژوهشکده مهندسی پزشکی است که ساختمان آن در مجاورت دانشگاه قرار گرفته و عزیزان به صورت میان رشته‌ای از دانشکده‌های مختلف در این قسمت در حال فعالیت‌اند و با دیگر دانشکده‌ها در زمینه علوم پزشکی همکاری دارند.
دکتر تجریشی خاطر نشان کرد: ما هم اکنون ۸ مرکز در دانشگاه داریم که قدمت برخی از آن‌ها به قبل از انقلاب اسلامی می‌رسد که از این میان می توان به انستیتو آب و انرژی و مرکز بیوشیمی و کنترل محیط زیست اشاره کرد. وی گفت مرکز حمایت و توسعه فناوری دانشجویی طلوع با هدف دخالت دانشجویان در امور فناورانه و پژوهشی نیز اخیرا شکل گرفته است.
وی گفت: ما تقریباً تا یک ماه قبل از اتمام سال ۲۰۱۰ میلادی از لحاظ تعداد مقالات نسبت به سال گذشته تقریباً برابر عمل کردیم و متأسفانه از نظر عقد قرارداد نیز نسبت به سال گذشته ثابت و شاید کمی هم کاهش داشته‌ایم.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه در ادامه افزود: خطر جدی برای آینده این دانشگاه صنعتی این است که دو شریک اصلی را از دست داده است و وزارت صنایع و صنعت نفت تقریباً حجم قراردادهای خود را کاهش داده‌اند و این دانشگاه را در آینده با خطر مواجه خواهد کرد.
وی گفت: یکی از نقاط قوت دانشگاه غیر از چاپ مقالات در مرزهای دانش و عقد قراردادها، وجود شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که تاکنون ما حدود ۵۲ شرکت دانش بنیان داشتیم که ۲۵ شرکت تا هم‌اکنون مستقر هستند و در حال فعالیت‌اند و در زمینه‌های تجاری‌سازی و اشتغال با دانشگاه همکاری دارند.
دکتر تجریشی به کمبود فضا به عنوان یکی از معضلات در این زمینه اشاره کرد و افزود: ما هم اکنون با در اختیار داشتن ۲۵۰۰ متر مربع فضا این گونه فعالیت‌ها را داریم و مطمئناً با در اختیار گرفتن فضای بیشتر می‌توان تعداد شرکت های دانش‌بنیان را افزایش داد.
وی در ادامه گفت: تاکنون ۳۴ آزمایشگاه را استانداردسازی کردیم و هدفمان از این اقدام این است که تعامل و ارتباط با بیرون از دانشگاه را افزایش دهیم و در سطح ملی و بین‌المللی به رشد و توسعه کافی برسیم.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در خاتمه یک خبر خوش نیز داد که در شمال دانشگاه یک پارک فناوری احداث خواهد شد و تعاملات آن با دفتر فناوری ریاست جمهوری انجام شده است و انشاا... در آینده‌ای نزدیک اولین پروژه پارک تحقیقاتی را در شمال دانشگاه خواهیم داشت که مشکل فضا و کار تحقیقاتی نیز با این اقدام تا حدی مرتفع خواهد شد.
در ادامه این مراسم دکتر روستا آزاد ریاست دانشگاه صنعتی شریف طی سخنانی گفت: طبق آمار و مستندات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه صنعتی شریف رتبه اول را در ارایه خدمات علمی، صنعتی به صنایع دفاعی کشور را دارد که حفظ صیانت، عزت و اقتدار کشور را به عهده دارد دکتر روستا آزاد گفت: علی رغم آن که بدخواهان همیشه به دنبال آن هستند که تصویری منفی و غیر واقعی از دانشگاه را به داخل و خارج از کشور ارایه دهند اما می بایست با تکیه بر واقعیات و آن چه وجود دارد و با کمک عزیزان می بایست این تصویر در جامعه اصلاح گردد.
وی اظهار امیدواری کرد که حاصل تلاش‌هایمان نه تنها در کشور بلکه در دنیا نمود پیدا کند و باعث افتخار باشد دکتر روستا آزاد گفت: در اکثر کشورها که بنده سفر می‌کنم با توجه به عملکردمان به دانشگاه شریف به عنوان نقطه امید در شکاف مرزهای دانش و فناوری و تجاری‌سازی علوم نام می‌بردند و همه‌ی آن ها اذعان دارند که امید به پیشرفت‌های بیشتر ما دارند.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran