دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۸۹/۰۹/۲۱  ۱۷:۰۰

۳ طرح برگزیده جشنواره جوان خوارزمی سهم دانشگاه صنعتی شریف

مراسم اختتامیه این جشنواره در سالن اجلاس سران با حضور دكتر سلطان‌خواه، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، دكتر حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش، دكتر مهدی نژاد معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و اساتید، دانشجویان، دانش آموزان و ... برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه در این مراسم طرح‌های برگزیده جشنواره جوان خوارزمی در بخش‌های دانش‌جویی و دانش‌آموزی و برگزیدگان سومین دوره مسابقات روباتیك خوارزمی معرفی شدند که در میان ۲۴ طرح برگزیده از سوی هیأت داوران در بخش دانشجویی و آزاد سهم دانشگاه ما ۳ طرح بود.
طرح‌های برگزیده در ۵ ماهیت پژوهش‌های بنیادی، پژوهش‌های كاربردی، پژوهش‌های توسعه‌ای، اختراع، نوآوری و ابتكار، داوری و انتخاب شده بودند.
در شاخه‌ی پژوهش‌های بنیادی، محمدمهدی نجف‌پور فارغ التحصیل مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری در رشته‌ی شیمی از دانشگاه صنعتی شریف رتبه اول را به خود اختصاص داد.
عنوان طرح این پژوهشگر بررسی تئوری کانی‌های منگنز-کلسیم به عنوان منشاء کمپلکس اکسیدکننده آب در فتوسیستم II می‌باشد. محمد مهدی نجف‌پور در خصوص طرح خود به خبرنگار ما گفت: یكی از مهم‌ترین علل توجه بشر به كمپلكس اكسیدكننده آب در گیاهان و سیانوباكتری‌ها این است كه اگر بشر با الگوبرداری از این مولكول طبیعی موفق به كشف تركیبی كه با حداقل انرژی، مولكول‌های آب را به هیدروژن و اكسیژن تبدیل كند، یكی از مشكلات تامین انرژی آینده، حل خواهد شد.
در این طرح منشاء كمپلكس اكسیدكننده آب در طبیعت مورد توجه قرار گرفته است. یكی از نظریه‌های مطرح شده در این زمینه منشاء كمپلكس اكسیدكننده آب را سنگ معدن‌های اكسید منگنز-كلسیم معرفی می‌كند.
به این منظور، چندین نوع از سنگ معدن‌ها تهیه، شناسایی و سرعت تولید اكسیژن در حضور اكسون، سریم (IV)، آب اكسیژنه و سیستم فتوشیمیایی [Co(NH3)5C1]2+/Ru(bpy)32+ در آن‌ها مورد مطالعه سیستماتیك و گسترده قرار گرفت.
با توجه به اینكه میزان و سرعت تولید اكسیژن قابل توجه است، این نظریه را كه سنگ معدن‌های اكسید منگنز-كلسیم به عنوان منشاء كمپلكس اكسیدكننده آب است، قوت می‌بخشد. نكته جالب در مورد این یافته این است كه انواع آمورف اكسید منگنز-كلسیم، نه تنها قادر به تولید زیادی اكسیژن در حضور اكسیدكننده‌ها می‌باشد بلكه از نظر ساختاری نیز شباهت بسیاری به كمپلكس اكسید‌كننده آب دارد.
وی در ادامه گفت: سرعت تولید اكسیژن در حضور این تركیبات قابل مقایسه با بهترین كمپلكس‌های سنتز شده در مراكز مهم پژوهشی جهان است با این تفاوت كه این تركیبات منگنز-كلسیم بسیار ارزان‌تر بوده و برای محیط‌زیست هیچگونه آلودگی به همراه نخواهند داشت.
وی افزود: این پژوهش از جنبه‌های دیگری نیز دارای اهمیت است. نقش كلسیم در این تركیب اكسید منگنز-كلسیم به عنوان نقش ساختاری و ... می‌‌تواند مورد توجه قرار گیرد.
از طرفی این تركیبات نه تنها در اكسایش آب، بلكه در اكسایش آلكن‌ها به اپوكسید كه از نظر صنعتی بسیار مهم است می‌توانند مفید باشند.
قابل ذكر است كه تركیبات بررسی شده نه تنها به صورت كانی‌های اكسید منگنز–كلسیم در طبیعت وجود دارند بلكه با هزینه بسیار كم به صورت مصنوعی نیز تهیه شده‌اند و در حالت مصنوعی می‌توان ذرات با اندازه‌های نانو تهیه كرد كه باعث تولید اكسیژن با سرعت بالاتر شود. این نانو تركیبات نیز سنتز و مطالعه شده‌اند.
همچنین در شاخه‌ی پژوهش‌های كاربردی مهران فتوحی فارغ التحصیل مقطع كارشناسی ارشد و دانشجوی مقطع دكتری در رشته مهندسی كامپیوتر در دانشگاه ما به همراه غلامرضا بخشی رتبه دوم را كسب نمودند.
مهران فتوحی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: عنوان طرح ما نرم‌افزار تشخیص و فیلترینگ تصاویر با استفاده از روش‌های پردازش تصویر و یادگیری ماشین می‌باشد. وی در ادامه گفت: با گسترش روز افزون اینترنت، دسترسی افراد به اطلاعات مختلف آسان شده است. بعضی از افراد سودجو از این فناوری برای ترویج و تبلیغ مسایل غیر اخلاقی استفاده می‌كنند. بسیاری از كشورها به دلیل مسایل مذهبی و اجتماعی خواهان عدم دسترسی افراد به این گونه اطلاعات هستند. از طرفی در دسترس بودن چنین موضوعاتی برای كودكان نامناسب می‌باشد و در بسیاری از كشورها، خانواده‌ها از این مساله نگران هستند. پالایش‌های اولیه در اینترنت بر اساس نشانی اینترنتی و بعضی كلمات در متن می‌باشد.
این روش‌ها امروزه مناسب نمی‌باشند زیرا روش‌های زیادی برای عبور از آن‌ها وجود دارد. از این رو در جدیدترین روش‌های پالایش اینترنت به جای استفاده از روش‌های قدیمی و ناكارآمد، كه حتی منجر به پالایش كور هم می‌شوند، صفحات وب را براساس محتوا بررسی می‌كنند. روش ارایه شده در این طرح بدین صورت است كه با استفاده از روش‌های پردازش تصویر و یادگیری ماشین تصاویر غیراخلاقی تشخیص داده می‌شود.
وی افزود: روش پیشنهادی در این نرم‌افزار دارای دو مرحله‌ی آموزش و تست است. در مرحله آموزش ویژگی‌های استخراج شده از بزرگ‌ترین ناحیه پوستی توسط شبكه عصبی آموزش داده می‌شود. این ویژگی‌ها شامل ویژگی‌های شكل و بافت می‌باشند. تصاویر مورد استفاده برای آموزش، از صفحات اینترنتی جمع آوری شده است. خروجی شبكه عصبی میزان غیراخلاقی بودن تصویر ورودی را نشان می‌دهد.
دقت این روش بسیار بالا است به نحوی كه با انتخاب مقدار مناسب آستانه بر روی خروجی شبكه عصبی، بیش از ۹۰ درصد تصاویر غیر اخلاقی متداول، به درستی تشخیص داده می‌شوند.
همچنین سید محمد حسین حمیدی فارغ‌التحصیل مقطع كارشناسی مهندسی كامپیوتر از دانشگاه شریف به همراه امیرسهیل جزایری در بخش پژوهش‌های توسعه‌ای رتبه نخست را کسب نمودند.
وی از طرح خود با عنوان سامانه‌ی پرتال صوتی خویش خدمت یاد كرد و افزود: همگام با تحولات وب، موضوع صفحات صوتی و نسل‌های امروزی مانند IVR به عنوان روشی جدید برای دستیابی به اطلاعات مورد توجه بسیار قرار گرفته است. در سال‌های اخیر كنسرسیوم www استاندارد Voice XML را برای طراحی صفحات پویای صوتی تدوین و معرفی كرده است.
به كمك این فناوری گوشی تلفن در نقش ابزار ورودی یك مرورگر صفحات صوتی (Voice Pages) عمل می‌كند، به همان روشی كه مرورگرهای وب صفحات ابرمتنی (HTML) را برای كابر قابل مشاهده می‌كنند.
در این طرح در كنار تدوین دانش فنی و بومی‌سازی فناوری‌های مرتبط با پرتال صوتی و تلفنی یك پیشخوان الكترونیك Self-Service برای ارایه خدمات متنوع به مشتركان مخابرات استان تهران (۱۸۱۸) پیاده‌سازی شده است. از اصلی‌ترین خدماتی كه برپایه این فناوری در حال ارایه است ارایه قبوض به شكل گویا، پرداخت و تسویه حساب الكترونیكی و نمابر ریزمكالمات است. با استفاده از این فناوری یك دروازه‌ی پرداخت امن الكترونیكی برای پرداخت‌های تلفنی، مشابه دروازه‌های پرداخت اینترنتی در دو بانك كشور تعبیه شده است و ارایه‌كنندگان قبوض و صورت‌حساب می‌توانند از طریق اتصال به آن‌ها فروشگاه‌های تلفنی ایجاد كنند.
لازم به ذكر است، آثار برتر جشنواره دوازدهم در نمایشگاه دائمی طرح‌های برگزیده كه به زودی برپا خواهد شد به نمایش گذاشته می‌شود و بانك اطلاعاتی هم از برگزیدگان این جشنواره تشكیل شده است تا این افرد را برای اشتغال به صنایع و مراكز تحقیقاتی معرفی كند.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran