دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۸۹/۰۹/۱۶  ۱۶:۰۰

برگزاری سومین جشنواره کارآفرینی و توسعه کسب و کار شریف

مهندس دهبیدی پور مدیر مرکز کارآفرینی دانشگاه از برگزاری سومین جشنواره کار آفرینی با همکاری مركز رشد فناوری‌‌های پیشرفته شریف خبر داد.
مهندس دهبیدی پور گفت: این جشنواره به منظور توسعه كسب و كار دانش‌‌بنیان، ترغیب دانشجویان، پژوهش‌گران و فارغ‌‌التحصیلان دانشگاه به ایده‌‌پروری، هدایت آن در جهت تولید ثروت، برقراری ارتباط هدفمند میان «صاحبان طرح‌‌ها و ایده‌‌های تجاری» با «سرمایه‌‌گذاران» و «صنعت‌گران»، برگزار خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف وی افزود: این جشنواره از یك سو عرصه‌‌ای است برای ارایه دستاوردهای فنی، پژوهشی دانشجویان، دانش‌‌آموختگان و اساتید دانشگاه و از سوی دیگر فضایی است برای طرح نیازمندی‌‌های صنعت، كه نهایتاً از رهگذر سرمایه‌‌گذاری صنعت در كسب و كارهای دانش بنیان، فرصتی را برای همكاری موثر و نظام‌‌مند صنعت و دانشگاه فراهم می‌‌آورد.
ایشان در ادامه افزودند: از اهداف این جشنواره می‌توان به ترویج «تفكر خلاق» و تشویق به تفكر غیرسنتی و خارج از چارچوب‌‌های آن، جمع‌‌آوری ایده‌‌های كسب و كار و تشكیل بانك ایده و شناسایی صاحبان ایده‌‌های نو، حمایت مادی و معنوی از طرح‌‌ها و ایده‌‌های برتر به ویژه در حوزه‌‌های فن‌آوری‌‌های پیشرفته، آشنایی جامعه دانشگاهی با موضوع چگونگی راه‌‌اندازی یك كسب و كار موفق، آشنایی با چگونگی جلب سرمایه و تامین منابع مالی جهت توسعه کارآفرینی دانش‌‌بنیان، زمینه‌‌سازی جهت مذاكره و عقد تفاهم‌‌نامه سه جانبه جهت جلب سرمایه‌گذاری مشترك بین سرمایه‌گذاران، دانشگاه و شركت‌‌های كوچك و متوسط دانش‌‌بنیان، تعامل موثر دانشگاه، صنعت و سرمایه‌‌گذار و تلاش برای توسعه كسب و كارهای دانش‌‌بنیان اشاره کرد.
وی در مورد مراحل این جشنواره به خبرنگار ما گفت: این جشنواره شامل دو مرحله مقدماتی و نهایی می‌باشد. در مرحله مقدماتی، شرکت کنندگان ایده‌‌های خود را در چارچوب خلاصه مدیریتی تعیین شده برای جشنواره نوشته و به دبیرخانه‌‌ی جشنواره ارسال می‌‌کنند. سپس کلیه‌‌ی ایده‌‌ها و خلاصه‌های مدیریتی ارسالی، ارزیابی شده و واجدین شرایط برای شرکت در مرحله‌‌ی نهایی و تدوین طرح کسب وکار معرفی می‌‌شوند. در مرحله نهایی، راه‌‌یافتگان به این مرحله ضمن شرکت در کلاس‌‌های آموزشی «نحوه تدوین طرح کسب و کار» اقدام به تدوین و ارایه طرح کامل کسب و کار خود می‌‌نمایند.
یک گروه مشاور به عنوان هادیان طرح به گروه‌‌های برگزیده کمک می‌‌کنند. پس از تکمیل طرح، کمیته داوران طرح‌‌های کسب و کار را ارزیابی می‌نمایند و در انتهای این مرحله ۵ طرح کسب و کار برتر، انتخاب و معرفی می‌شوند. ضمن آنکه در انتهای جشنواره، مراسم اختتامیه با حضور مسئولان، سرمایه‌‌گذاران و علاقه‌‌مندان برگزار می‌‌شود. در این مراسم ضمن ارایه‌‌ی شفاهی طرح‌‌های برگزیده و تلاش در جهت جذب سرمایه برای طرح‌‌های برتر، جایزه نفرات برگزیده اهدا شده و از حامیان طرح‌ها تقدیر به عمل می‌‌آید.
مهندس دهبیدی پور در مورد ضوابط شرکت در جشنواره گفت: علاقه‌‌مندان می‌‌توانند در قالب یک گروه کاری و یا به صورت انفرادی اقدام به شرکت در این جشنواره نمایند. با توجه به حجم اقدامات مورد نیاز برای تدوین طرح کسب و کار توصیه می‌‌شود شرکت‌کنندگان به صورت گروهی، متشکل از ۳ تا ۷ نفر و با محوریت یک عضو هیات علمی در جشنواره شرکت نمایند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، دبیرخانه‌‌ی جشنواره آماده پاسخ‌گویی به شرکت‌کنندگان است.
وی در پایان به زمان‌بندی مراحل جشنواره به صورت زیر اشاره کرد:

  • آخرین مهلت معرفی ایده و ارائه خلاصه مدیریتی تا ۱۵ دی ۱۳۸۹
  • ارزیابی اولیه طرح و انتخاب طرح‌های برتر جهت شرکت در مراحل نهایی تا ۵ بهمن ۱۳۸۹
  • برگزاری جلسات آموزشی تدوین طرح کسب و کار ویژه طرح‌های منتخب (نیمه دوم بهمن ماه ۱۳۸۹)
  • آخرین مهلت ارسال طرح‌های کامل تا ۳۱ فروردین ۱۳۹۰
  • برگزاری جشنواره و معرفی برترین‌های جشنواره در هفته اول خردادماه ۱۳۹۰
لازم به ذکر است علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به آدرس اینترنتی: bp.sharif.ir و یا karafarini.sharif.ir مراجعه نمایند.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran