دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۸۹/۰۹/۱۴  ۱۷:۰۰

مدل‌سازی آلودگی هوا در مجتمع فولاد مبارکه اصفهان

دکتر ترکیان، رییس انستیتو آب و انرژی دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه شریف گفت: مجتمع فولاد مبارکه در ۶۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان و در زمینی به وسعت ۳۵ كیلومتر مربع قرار گرفته است. از آنجا که این مجتمع فولادسازی به دلیل گستردگی فرآیندهای موجود دارای منابع متعدد تولید آلاینده‌های هوا می‌باشد و دانشگاه صنعتی شریف با توجه به توانمندی‌های علمی و تجارب حاصل از فعالیت‌های خود در سایر مجموعه‌های صنعتی کشور، تحقیقات خود را جهت بررسی وضعیت آلودگی هوای مجتمع فولاد مبارکه با هدف شناسایی و بررسی انواع روش‌های مدل‌سازی آلودگی هوا، شناسایی انواع منابع آلاینده هوا، تعیین میزان، نحوه پراکنش و دامنه تأثیرگذاری آلاینده‌ها با بهره‌گیری از مطالعات پیشین و همچنین مناسب‌ترین روش مدل‌سازی و ارائه راهکارهای کاهشی و کنترلی مؤثر آغاز نمود.
عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: تحقیقات صورت گرفته در این پروژه طی دو فاز کلی انجام گرفت. در فاز اول بررسی آماری داده‌های موجود از دودکش‌ها و محیط، طراحی شبکه نمونه‌برداری پایش کیفیت هوا، بررسی و اندازه‌گیری میدانی آلاینده‌های محیطی در داخل و خارج مجتمع در دو مرحله، دسته‌بندی، پردازش و ارائه نتایج دو مرحله نمونه‌برداری، ارائه برنامه مکانی و زمانی اندازه‌گیری از مجتمع، تفسیر و بررسی نتایج به دست آمده از نمونه‌برداری‌ها، ترسیم و تحلیل روند زمانی و مکانی پراکندگی آلودگی و مشخص نمودن وضعیت آلودگی مجموعه در مقایسه با استانداردها انجام شد.
دكتر تركیان افزود: در فاز دوم كه اصلی‌ترین مرحله كار بود خصوصیات، مزایا، معایب و در نهایت مقایسه بین مدل‌های آلودگی هوا انجام شد. با توجه به شرایط موجود در مجتمع و همچنین مدل‌های پیشرفته موجود، مدل ADMS 4 که از مدل‌های بسیار پیشرفته مدل‌سازی آلودگی هوا است، برای انجام مدل‌سازی انتخاب گردید. با توجه به اینکه مهم‌ترین بخش مدل‌سازی در واقع تهیه و شناسایی منابع تولید آلاینده و بارآلودگی وارد شده به محیط می‌باشد لذا در جمع‌آوری اطلاعات و انتقال داده‌ها به مدل نهایت دقت صورت گرفته است تا تمامی منابع تولید ذرات در نظر گرفته شود.
ایشان افزود: تهیه مدل موجود و وارد کردن اطلاعات مربوط در این مجتمع به عنوان ورودی مدل مواردی از قبیل مشخصات منابع، توپوگرافی، موقعیت و ارتفاع ساختمان‌ها و داده‌های هواشناسی و قابلیت بروزرسانی داده‌ها، امکان بررسی نتایج تصمیمات مدیریتی بر میزان و نحوه توزیع غبار را در اختیار گذارده و راه را برای اتخاذ تصمیمات صحیح در جهت رفع آلودگی هموار می‌سازد.
در اجرای این طرح از همكاری رضا بیات، مهدی احمدی، سیاوش عیسی‌زاده، مصطفی کلهر، لادن قاسمی، گلبرگ دستفروشان و فرید خلیل آریا استفاده شده است.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran