دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۸۹/۰۹/۰۸  ۱۷:۰۰

تجلیل از دو چهره ماندگار عرصه مهندسی برق و ریاضیات دانشگاه

هشتمین دوره از مراسم چهره‌های ماندگار شامگاه ۲۷ آبان ماه سال جاری به همت ستاد چهره‌های ماندگار در مركز همایش‌های بین‌المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد. سید عزت ا... ضرغامی، رییس سازمان صدا و سیما با اعطای لوح سپاس، تندیس و هدایایی از ۲۳ چهره ماندگار عرصه علم، فرهنگ و هنر تقدیر نمود. دكتر جواد صالحی، استاد دانشكده مهندسی برق و دكتر سید عباداله محمودیان، استاد دانشكده علوم ریاضی در این مراسم به عنوان چهره ماندگار مورد تقدیر قرار گرفتند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه در این مراسم رییس سازمان صدا و سیما طی سخنانی اظهار داشت: چهره‌های ماندگار، چهره‌های ارزشمند، هویت و شناسنامه ملی كشورمان هستند و خوشحالم كه می‌توانیم از این اساتید بزرگوار تقدیر به عمل آوریم، البته این تقدیر از طرف ملت حق‌شناس ایران اسلامی به این عزیزان است كه ما به نمایندگی از سوی آنان برگزاركننده این مراسم هستیم. وی افزود: ملتی كه حق بزرگان عرصه علم و فرهنگ و هنر را نداند مانند درختی است كه ارتباط آن با ریشه قطع و محكوم به خشكیدن است و در جامعه‌ای كه بزرگان در انزوا باشند و در صدر نباشند مثل این می‌ماند كه مردم رابطه خود را با جامعه ایده‌آل قطع كرده و از غافله علم، هنر و ادب عقب می‌مانند.
دكتر رضا پورحسین رییس ستاد چهره‌های ماندگار پس از خیر مقدم به حاضران طی سخنانی اظهار داشت: كاروان علم و معرفت هم اكنون حركت پر شتابی دارد و با وجود تحریم‌های زیاد، شاهد موفقیت‌های بزرگی در حوزه علم و فناوری هستیم و حضور چهره‌های ماندگار گواه این امر است.
دكتر محمود اسعدی دبیر ستاد چهره‌های ماندگار هم در این مراسم با ارایه گزارش مختصری از روند برگزاری همایش چهره‌های ماندگار گفت: در طول هفت دوره از ۲۰۵ نفر از اساتید فرهیخته تقدیر شده است و خرسند هستیم كه در هشتمین همایش نیز از ۲۳ نفر دیگر تقدیر كنیم.
وی ابراز امیدواری كرد با معرفی چهره‌های علمی بتوانیم الگوی امید و عشق را برای جوانان ارایه دهیم.
در برگزاری هفت همایش چهره‌های ماندگار در طی سال‌های ۸۰ تا ۸۷، ۱۰ نفر از استادان فرهیخته دانشگاه صنعتی شریف متشكل از دكتر مهدی بهادری‌نژاد، دكتر سعید سهراب‌پور و دكتر حسن ظهور در رشته مهندسی مكانیك، دكتر علی محمد رنجبر و دكتر همایون هاشمی در رشته مهندسی برق، دكتر بهمن مهری و دكتر سیاوش میرشمسی شهشهانی در رشته علوم ریاضی، دكتر پرویز دوامی در رشته مهندسی و علم مواد، دكتر ابوالحسن وفایی در رشته مهندسی عمران و دكتر مهدی گلشنی در رشته فیزیك موفق به كسب عنوان چهره ماندگار شده‌اند كه با احتساب دو عنوان كسب شده جدید همایش هشتم، این رقم به ۱۲ نفر می‌رسد.
در این مراسم مهندس ضرغامی با اعطای لوح تقدیر، تندیس ویژه همایش و اهدای هدیه‌ای به مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال به هر یك از برگزیدگان از تلاش‌های آنان در خدمت به میهن اسلامی تشكر نمود.
دكتر جواد صالحی، استاد دانشكده مهندسی برق و دكتر سید عباداله محمودیان، استاد دانشكده علوم ریاضی دو استاد برگزیده این همایش بودند كه با تلاش‌های ارزنده علمی و انتخاب به عنوان چهره ماندگار برگ زرین دیگری بر كارنامه افتخارات علمی دانشگاه صنعتی شریف افزودند.
آن چه در پی می‌آید مختصری از فعالیت‌های علمی این دو استاد است:

زندگی نامه علمی دكتر جواد صالحی

دكتر جواد صالحی در اول دی ماه ۱۳۳۴ در شهر كاظمین متولد شد. وی تحصیلات دانشگاهی خود را در آمریكا به پایان رساند و درجه كارشناسی مهندسی برق را از دانشگاه كالیفرنیا، ارواین، در سال ۱۳۵۸ و مدارك كارشناسی ارشد و دكتری مهندسی برق را از دانشگاه كالیفرنیای جنوبی، لس آنجلس به ترتیب در سال‌های ۱۳۵۹ و ۱۳۶۳ دریافت كرد. وی هم اكنون استاد تمام دانشكده‌ی مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف است كه در آن آزمایشگاه تحقیقاتی شبكه‌های نوری را تأسیس كرده است و از مؤسسین پژوهشكده‌ی مخابرات نظری نیز هست.
دكتر صالحی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ دستیار پژوهشی تمام وقت مؤسسه‌ی علوم ارتباطات در دانشگاه كالیفرنیای جنوبی بوده است. از سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۷۲ به عنوان عضو فنی پژوهش‌های كاربردی در مؤسسه‌ی تحقیقات مخابراتی بل در ایالت نیوجرسی به پژوهش پرداخته است و در سال ۱۳۶۹ به عنوان دانشمند محقق آزمایشگاه سیستم‌های اطلاعات و تصمیم در مؤسسه‌ی فناور ماساچوست مشغول بوده است. دكتر صالحی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۷، ریاست گروه سیستم‌های مخابرات سیار و مدیریت آزمایشگاه سیستم‌های پهن باند دسترسی چندگانه‌ی مبتنی بر تخصیص كد را در مركز تحقیقات مخابرات ایران بر عهده داشته و مابین سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۵ مدیر قطب علمی سیستم‌های مخابراتی در دانشكده‌ی مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف بوده است. دكتر صالحی دارای ۱۲ ثبت اختراع در آمریكا در زمینه‌‌ی سیستم‌های CDMA نوری است. زمینه‌های تحقیقاتی مورد علاقه‌ی وی شامل شبكه‌های دسترسی چندگانه‌ی نوری، كدهای متعامد نوری، سیستم‌های CDMA فیبر نوری، سیستم‌های CDMA مبتنی بر پالس‌های نوری بسیار كوتاه، CDMA زمان – گسترده، CDMA هلوگرافی، سیستم‌های CDMA بی سیم داخلی، هم زمان‌سازی تمام نوری و كاربرد تقویت كننده‌های نوری EDFA در سیستم‌های اپتیكی است. دكتر صالحی از سال ۱۳۸۰ تاكنون، ادیتور مجله‌ی IEEE Transactions on Communications است و در سال ۱۳۸۴ به عنوان رئیس شاخه‌ی IEEE در ایران انتخاب شد.
وی تا كنون جوایز متعدد داخلی و بین المللی دریافت كرده است كه از آن جمله Bell core’s Award of Excellence، پژوهشگر برتر كشوری از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۸۲، پژوهشگر پر استناد ملی در سال ۱۳۸۳ است. دكتر صالحی در میان ۲۵۰ پژوهشگر برتر و تأثیرگذار جهانی در زمینه‌ی علوم كامپیوتر است كه توسط مؤسسه‌ی ISI معرفی می‌شوند.
وی دریافت كننده‌ی جایزه‌ی بهترین مقاله در سال ۱۳۸۳ از كنفرانس بین‌المللی فناوری ارتباطات و اطلاعات در ژاپن است.
دكتر صالحی از سال ۱۳۸۸ به عنوان عضو فرهنگستان علوم ایران و همچنین عضو فرهنگستان علوم جهان اسلام انتخاب شده است.

زندگی نامه علمی دكتر سید عباداله محمودیان

دكتر سید عباداله محمودیان در روز ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۲۲ «روز ریاضیات» در شهر زنجان به دنیا آمد. وی تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم متوسط در این شهر به پایان برد. لیسانس خود را در سال ۱۳۴۴ با درجه ممتاز از دانشگاه تهران دریافت داشت و فوق لیسانس «.M.S» را در سال ۱۳۴۷ با درجه ممتاز از دانشگاه شیراز گرفت و برای ادامه تحصیل راهی آمریكا شد.
دكتر محمودیان فوق لیسانس «.A.M» و دكترای ریاضیات خود را از دانشگاه پنسیلوانیا به ترتیب در سال‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۵۴ دریافت كرد و راهی ایران شد و هم اكنون استاد تمام دانشكده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف است.
رییس انجمن ریاضی ایران از سال ۸۲ به مدت ۴ سال، رییس دانشكده علوم ریاضی دانشگاه از سال ۸۱ تا ۸۴، عضو كمیته ملی المپیاد ریاضی ایران و عضو اجرایی دوره علمی ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۸، عضو كمیته المپیاد كامپیوتر ایران (۱۳۷۳ تا ۱۳۸۳)، عضو كمیته المپیاد ریاضی ایران و عضو اجرایی دوره‌های علمی (۱۳۶۶ تا ۱۳۷۸) و همچنین كمیته ملی المپیاد كامپیوتر ایران، (۱۳۷۳ تا ۱۳۸۳)، از جمله مسئولیت‌های اجرایی دكتر محمودیان است.
دریافت جایزه بین‌المللی خوارزمی برای پژوهش بنیادی و استاد نمونه كشوری در سال ۱۳۸۲، پژوهشگر نمونه دانشگاه در سال ۱۳۸۱، عضو فرهنگستان علوم از سال ۱۳۸۰ و استاد نمونه دانشگاه در سال‌های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۶ از جمله جوایز و امتیازات این استاد فرهیخته دانشكده علوم ریاضی دانشگاه است.
استاد راهنمای ۹ دانشجوی دوره دكتری و بیش از ۴۰ دانشجوی كارشناسی ارشد، عضویت در هیأت تحریریه بولتن انجمن ریاضی ایران در خلال سال‌های ۷۴ تا ۷۸، فرهنگ و اندیشه ریاضی در طی سال‌های ۷۱ تا ۸۲، مجری دو طرح پژوهشی، ارایه بیش از ۶۵ مقاله به زبان انگلیسی، تألیف چندین مقاله و كتاب به زبان فارسی، یك جلد كتاب به زبان انگلیسی و داوری مقالات متعدد برای مجلات ریاضی و شركت در بیش از ۴۰ كنفرانس بین‌المللی ریاضی برای ارایه مقاله و سخنرانی از دیگر توفیقات علمی ایشان است.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran