دانشگاه صنعتی شریف
نقشه سایتتماس با دانشگاهEnglish
۱۳۸۹/۰۹/۰۳  ۱۵:۰۰

طراحی دستگاه کمکی برداشت محصول و تاثیر آن بر روی فعالیت عضلات درگیر

مهندس مریم هویت‌طلب، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه از طراحی دستگاه کمکی برداشت محصول خبر داد و افزود: یکی از مشکلات اساسی کشاورزان در حین چیدن میوه‌ها، مخصوصاً چیدن میوه از محصولات بوته‌ای، قرارگیری فرد در موقعیت خم در مدت زمان طولانی می‌باشد. از این رو طراحی دستگاهی که فعالیت عضلات درگیر در حین انجام کار را کاهش دهد یک نیاز ضروری محسوب می‌شود.
خانم هویت طلب در گفت گو با روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، افزود: برای این منظور دستگاهی طراحی گردیده است که فعالیت عضلات درگیر در زمان چیدن میوه را کاهش داده و در نتیجه کشاورزان دیرتر دچار خستگی ناشی از کار طولانی مدت می‌شوند.
وی افزود: این دستگاه طوری طراحی گردیده كه فرد بر روی صندلی دستگاه نشسته و با استفاده از جلیقه‌ی پوشیدنی که بندهای كشسان موجود روی آن در حین کار به دستگاه متصل می‌شوند، به فعالیت خود می‌پردازد.
مهندس هویت طلب افزود: به منظور بررسی عملکرد صحیح دستگاه و تاثیر آن در کم کردن فعالیت عضلات فرد، از ۷ نفر از افراد با سنین ۲۱ تا ۲۳ سال در انجام تست استفاده گردید. نحوه‌ی انجام تست بدین صورت بود که بعد از شناسایی عضلات كمری و پایین تنه درگیر در شبیه‌سازی فعالیت برداشت محصول، الكترودهای EMG سطحی روی عضلات مورد نظر نصب گردیده و افراد به انجام آزمون‌های مختلف می‌پردازند. این تست با انجام فعالیت بدون اتصال به دستگاه و بار دیگر به همراه اتصال به دستگاه صورت پذیرفت. با مقایسه‌ی فعالیت عضلات (EMG) در بررسی انجام گرفته مشخص گردید که این دستگاه می‌تواند در اکثر عضلات مورد آزمایش فعالیت عضلات را کاهش دهد. این کاهش فعالیت برای عضلات ناحیه کمر محسوس‌تر و بیشتر می‌باشد.
وی افزود: این دستاورد پژوهشی با همکاری آقای دکتر پرنیان پور، محمودرضا آذغانی، مسعود رمضانزاده، امیرحسین اسکندری و رویا نریمانی در دانشکده مهندسی مکانیک صورت پذیرفته است.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس web [at] sharif.ir ارسال فرمایید
۱۳۹۰، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران
طراحی و اجرا در آزمایشگاه وب Powered by Cybiran